Vendosni fjalën kyçe....

BE-ja ka dërguar miliona tonë drithë ukrainas – Borrell


Bashkimi Evropian ka përshpejtuar eksportin e grurit ukrainas, pothuajse duke dyfishuar volumin e dërgesave në qershor, njoftoi shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në Tëitterin e tij të premten.

Sipas tij, 5.8 milionë tonë drithë janë transportuar nga BE-ja nga Ukraina përmes të ashtuquajturave ‘korsi solidariteti’ që nga prilli.

Borrell shkroi gjithashtu se ‘1.2 miliardë njerëz janë të ekspozuar rëndë ndaj kombinimit të rritjes së çmimeve të ushqimit dhe energjisë dhe shtrëngimit të kushteve financiare’.

Ai akuzoi edhe një herë Moskën për ‘bllokimin e miliona tonëve drithë në objektet e magazinimit të Ukrainës, duke përdorur ushqimin si armë lufte’.

Vendet perëndimore kanë fajësuar vazhdimisht Rusinë për bllokimin e porteve të Ukrainës, duke e bërë të pamundur dërgimin e grurit të vendit. Moska është përgjigjur se do të garantonte kalim të sigurt për dërgesat e grurit nëse Kievi pastron portet e tij nga minat.

Muajin e kaluar, presidenti rus Putin tha se Rusia nuk po pengon eksportet dhe kritikoi Perëndimin për ‘qëndrimin e tij cinik’ ndaj furnizimit me ushqime të vendeve në zhvillim, të cilat janë prekur më keq nga rritja e çmimeve. Ai tha se rritja e inflacionit në Perëndim ishte ‘rezultat i politikave të tyre të papërgjegjshme makroekonomike’.

Ukraina, një prodhues i madh bujqësor, nuk ka qenë në gjendje të eksportojë drithërat e saj përmes detit për shkak të konfliktit të vazhdueshëm, me rreth 22 milionë deri në 25 milionë tonë drithë të ngecur në portet e vendit.