Vendosni fjalën kyçe....

Putini autorizon një shkëmbim masiv të të burgosurve me Ukrainën


Rusia ka konfirmuar se 144 ushtarë ukrainas i janë dorëzuar Kievit, në këmbim të të njëjtit numër të burgosurish rusë. Siç shkruan RT, vendimi u miratua nga presidenti Vladimir Putin.

“Shkëmbimi u zhvillua të mërkurën dhe u organizua dhe u krye me urdhër të drejtpërdrejtë të Komandantit Suprem të Forcave të Armatosura të Rusisë.”- tha të enjten zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, gjenerali Igor Konashenkov.

Konashenkov tha se urdhri u dha nga Putin sepse “jeta, shëndeti, lirimi i ushtarakëve tanë, luftëtarëve të Republikës Popullore të Donetskut dhe Luganskut, të cilët përbëjnë shumicën e të kthyerve, është detyra më e rëndësishme.”

Ai shtoi se të gjithë ata që morën pjesë në shkëmbimin e të burgosurve janë “të plagosur ose të plagosur rëndë” dhe tashmë u është ofruar ndihma e nevojshme mjekësore.

Zëdhënësi tha se që nga shpërthimi i konfliktit me Kievin katër muaj më parë, më shumë se 6000 personel të shërbimit ukrainas janë kapur ose janë dorëzuar tek forcat ruse.

Shkëmbimi i të burgosurve “144 për 144” u njoftua për herë të parë nga shërbimi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës të mërkurën, që ka publikuar edhe disa foto të shkëmbimit që po ndodh.