Vendosni fjalën kyçe....

Sri Lanka pothuajse nuk ka karburant, pa furnizime të reja në horizont


Sri Lanka ka rritur çmimin e karburantit deri në 22% pasi ministri i Energjisë paralajmëroi se praktikisht kishte mbetur pa benzinë dhe naftë pasi disa dërgesa të pritshme u vonuan.

Kanchana Wijesekera u kërkoi falje shoferëve pasi tha të shtunën se ngarkesat e naftës që ishin planifikuar javën e kaluar nuk u shfaqën, ndërsa ato të planifikuara të mbërrinin javën e ardhshme gjithashtu nuk do të arrijnë në Sri Lanka për arsye “bankare”.

Ceylon Petroleum Corporation (CPC) tha të dielën se kishte rritur çmimin e naftës, e përdorur gjerësisht në transportin publik, me 15% në 460 rupi (1,27 dollarë) për litër, ndërsa benzina rriti 22% në 550 rupi (1,52 dollarë).

Një delegacion nga Thesari i SHBA-së dhe Departamenti i Shtetit ka mbërritur për bisedime për të “eksploruar mënyrat më efektive për SHBA-në për të mbështetur Sri Lankasit në nevojë”, tha ambasada e SHBA në Colombo.

Rafineria filloi funksionimin në fillim të këtij muaji duke përdorur 90,000 ton naftë bruto ruse të blerë përmes Coral Energy me bazë në Dubai me kushte kredie dymujore.

Wijesekera tha se i vinte keq që dërgesat e “benzinës, naftës dhe naftës së papërpunuar që do të duhej në fillim të kësaj jave dhe javës së ardhshme” nuk do të përmbusheshin “në kohë për arsye bankare dhe logjistike”.

Furnizimet e pakta të mbetura në vend do të shpërndahen përmes një grushti stacionesh pompimi, tha ai.

Transportit publik dhe prodhimit të energjisë do t’i jepet përparësi, shtoi Wijesekera, duke u kërkuar shoferëve të mos qëndrojnë në radhë për karburant.

Kryeministri, Ranil Wickremesinghe, paralajmëroi parlamentin të mërkurën se kombi i Azisë Jugore me 22 milionë banorë do të vazhdojë të përballet me vështirësi edhe për disa muaj të tjerë dhe u bëri thirrje njerëzve që të përdorin karburantin me masë.

“Ekonomia jonë është përballur me një kolaps të plotë,” tha Wickremesinghe.

“Tani po përballemi me një situatë shumë më serioze përtej mungesës së thjeshtë të karburantit, gazit, energjisë elektrike dhe ushqimit.”

Në pamundësi për të shlyer borxhin e saj të jashtëm prej 51 miliardë dollarësh, qeveria deklaroi se po dështonte në prill dhe po negocion me Fondin Monetar Ndërkombëtar për një paketë të mundshme shpëtimi.