Vendosni fjalën kyçe....

Zjarr në ishullin Evia në Greqi, evakuohet një fshat, 9 avionë e 4 helikopterë angazhohen në fikjen e flakëve


Një zjarr që digjet në ishullin Evia ka bërë që autoritetet të evakuojnë një fshat, megjithëse asnjë shtëpi nuk është kërcënuar që nga pasditja e së shtunës vonë.

21 makina zjarrfikëse dhe 70 zjarrfikës, së bashku me 9 avionë dhe 4 helikopterë dhe një numër i panjohur vullnetarësh po përpiqen të frenojnë zjarrin në pjesën qendrore të ishullit, në lindje të Chalkida, qyteti më i madh i Evias, thotë Shërbimi Zjarrfikës i Greqisë, raporton Kathimerini.

Fshati Kremastos (pop. 153) u evakuua më herët të shtunën.

Pjesa veriore e ishullit, i dyti më i madhe në Greqi, u shkatërrua nga zjarret në gusht 2021.

Moti i nxehtë dhe i thatë, së bashku me erërat e forta mbizotëruese në zonë, e bëjnë Evian, si dhe shumë pjesë të tjera të Greqisë, të prekshme nga zjarret. Autoritetet kanë thënë se gjasat e zjarreve janë rritur kohët e fundit për shkak të ndryshimit të klimës.