Vendosni fjalën kyçe....

Kissinger: Perëndimi duhet të marrë në konsideratë interesat e Moskës


Perëndimi duhet të marrë parasysh interesat e Moskës, kështu ka thënë ish-sekretari amerikan i Shtetit Henry Kissinger.

Në një intervistë me Sunday Times, Kissinger përshëndeti përgjigjen e bashkuar të NATO-s ndaj ofensivës ushtarake të Rusisë në Ukrainë dhe tha se aleanca duhet të mbahet pasi ajo “është rritur në një institucion që pasqyron bashkëpunimin evropian dhe amerikan në një mënyrë pothuajse unike”.

“Pyetja tani do të jetë si t’i jepet fund asaj lufte. Në fund të saj duhet të gjendet një vend për Ukrainën dhe një vend për Rusinë, nëse nuk duam që Rusia të bëhet një post i Kinës në Evropë.”– tha Kissinger sipas RT.

Refuzimi i Kinës për të dënuar ofensivën ushtarake ruse në Ukrainë dhe bashkëpunimi në rritje i saj me Moskën janë pikat e fundit në një listë të gjatë mosmarrëveshjesh midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Perëndimi i udhëhequr nga SHBA iu përgjigj “agresionit” të Rusisë duke vendosur sanksione të ashpra ndaj Moskës.

Duke komentuar operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë, ish-sekretari i shtetit tha se nuk kishte “asnjë justifikim” për atë që ka bërë presidenti Vladimir Putin. Sipas mendimit të tij, lideri rus, të cilin ai e kishte parë gjithmonë si “një analist të zhytur në mendime”, është “kreu i një vendi në rënie” dhe “ai ka humbur sensin e masës në këtë krizë”.

Kissinger argumentoi se tani, ndërsa Evropa dhe Amerika po përballen me “çështje të mëdha” në marrëdhëniet e tyre me Lindjen e Mesme dhe Azinë, nuk është në interesin e SHBA-së të lejojë Kinën të rrisë më tej fuqinë e saj.

“Nuk besoj se dominimi i botës është një koncept kinez, por mund të ndodhë që ata të bëhen kaq të fuqishëm. Dhe kjo nuk është në interesin tonë.”- tha ai.

Kissinger nuk ka dyshime se Uashingtoni dhe Pekini tani janë kundërshtarë, por thekson se dy superfuqitë “kanë një detyrim minimal të përbashkët” për të parandaluar një përplasje katastrofike që të ndodhë. Me disa vende të gatshme për të shfrytëzuar rivalitetin dhe të tjerët që kërkojnë ndihmë nga një prej superfuqive, Kissinger paralajmëroi se “ne po shkojmë në një periudhë shumë të vështirë”.

Në Forumin Ekonomik të mbajtur në Davos, Kissinger tha se duhet të arrihet një marrëveshje paqeje midis Kievit dhe Moskës në muajt e ardhshëm për të parandaluar që konflikti i Ukrainës të shndërrohet në një luftë globale midis NATO-s dhe Rusisë. Për ta bërë këtë, sipas ish-sekretarit të shtetit, Ukraina duhet të paktën të pranojë një kthim në “status quo ante“, që do të thotë se do të duhet të heqë dorë nga pretendimet e saj territoriale ndaj Krimesë dhe t’i japë autonomi Republikave Popullore të Donetskut dhe Luganskut.