Vendosni fjalën kyçe....

SHBA bën një tjetër lëvizje në Tajvan


Uashingtoni po kërkon të thellojë bashkëpunimin e tij ekonomik me Tajvanin, u tha gazetarëve Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan.

Duke folur gjatë rrugës për në Japoni në bordin e ‘Air Force One’ të dielën, Sullivan tha se SHBA ‘po kërkon të thellojë partneritetin ekonomik me Tajvanin, duke përfshirë çështjet e teknologjisë së lartë, që përmbledh gjysmëpërçuesit dhe zinxhirët e furnizimit’.

Ai vuri në dukje se Amerika ‘nuk dëshironte të shihte ndryshime të njëanshme në status quo’, as ‘agresion ushtarak’. Sullivan shtoi se Uashingtoni pret që ‘aleatët dhe partnerët e tij, si në rajon dhe më gjerë’, ta përforcojnë atë mesazh.

Këshilltari për Sigurinë Kombëtare po shkon në Japoni me Presidentin Joe Biden për të marrë pjesë në një samit të grupit të Dialogut Katërpalësh të Sigurisë, i njohur gjithashtu si Quad, i cili përbëhet nga SHBA-ja, Japonia, India dhe Australia. Sipas Reuters, krerët e katër vendeve do të diskutojnë, ndër të tjera, edhe çështje të sigurisë rajonale.

Vërejtjet e Sullivan erdhën menjëherë pasi Komisioneri i Tregtisë së BE-së Valdis Dombrovskis i tha Parlamentit Evropian në fillim të këtij muaji se blloku po planifikonte të nisë një bisedë të tregtisë dhe investimeve me Tajvanin më 2 qershor.

Planet, të cilat u raportuan për herë të parë nga South China Morning Post në nëntor, nuk janë asgjë e re. Megjithatë, niveli i bashkëpunimit me sa duket është përmirësuar që atëherë, me Drejtoreshën e Përgjithshme të BE-së për Tregtinë Sabine Weyand dhe ministrin Tajvanez për Çështjet Ekonomike Wang Mei-hua që pritet të drejtojnë bisedimet, sipas gazetës.

Gazeta pretendoi se planet për vendosjen e lidhjeve më të ngushta midis BE-së dhe Tajvanit ishin rrëzuar vitin e kaluar nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për shkak të frikës se kjo mund të përkeqësonte marrëdhëniet e bllokut me Kinën kontinentale.

Megjithatë, sipas raportit, Brukseli ka ndryshuar që atëherë, me Dombrovskis që njoftoi së fundmi se BE-ja dëshiron të ‘zhvillojë partneritetin tregtar dhe investues me Tajvanin në zonat ku ndërpriten interesat tona’.