Vendosni fjalën kyçe....

Një grup civilësh largohen nga fabrika e çelikut në Mariupol, Rusia vijon bombardimet


Një grup civilësh u larguan nga fabrika e çelikut në Mariupol gjatë natës, ku trupat e fundit ukrainase po qëndrojnë në qytetin port të rrethuar.

Rreth 100,000 civilë mbeten në qytetin port, i cili është përballur me bombardime të vazhdueshme që nga fillimi i luftës.

Ofensiva e Rusisë në lindje të vendit ka vazhduar ndërsa forcat ukrainase luftojnë fshat më fshat për të penguar përparimin e tyre.

Zelenskyy u bën thirrje trupave ruse të mos luftojnë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy kaloi në rusisht në fjalimin e tij të natës me video për t’u kërkuar ushtarëve të mos luftonin në Ukrainë, duke thënë se edhe gjeneralët e tyre prisnin që mijëra prej tyre të vdisnin.

Ai tha se Rusia ka rekrutuar trupa të reja “me pak motivim dhe pak përvojë luftarake” për njësitë që u shkatërruan gjatë javëve të para të luftës, në mënyrë që këto njësi të mund të hidhen përsëri në betejë.

Ai tha se komandantët rusë e kuptojnë plotësisht se mijëra prej tyre do të vdesin dhe mijëra të tjerë do të plagosen në javët e ardhshme.

“Komandantët rusë po i gënjejnë ushtarët e tyre kur u thonë se mund të presin që të mbahen përgjegjësi serioze për refuzimin për të luftuar dhe pastaj gjithashtu mos u thonë atyre, për shembull, se ushtria ruse po përgatit kamionë frigoriferë shtesë për ruajtjen e kufomave. . Ata nuk u tregojnë atyre për humbjet e reja që gjeneralët presin, “tha Zelenskyy të shtunën vonë.

“Çdo ushtar rus ende mund të shpëtojë jetën e tij. Është më mirë për ju të mbijetoni në Rusi sesa të vdisni në tokën tonë”, tha ai.