Vendosni fjalën kyçe....

Bllokohet për disa orë aeroporti i Amsterdamit, shkak greva e punonjësve


Aeroporti Schiphol i Amsterdamit u bëri thirrje udhëtarëve të mos e frekuentojnë atë për disa orë të shtunën, pasi një grevë e personelit në fillim të një pushimi shkollor shkaktoi kaos në aeroportin e tretë më të ngarkuar në Evropë.

“Terminali është shumë i mbushur për momentin… Schiphol u bën thirrje udhëtarëve që të mos vijnë më në aeroport,” thanë autoritetet e aeroportit në një deklaratë të lëshuar pak para mesditës.

Pothuajse tre orë më vonë aeroporti tha se pasagjerët ishin përsëri të mirëpritur, por do të përballeshin ende me kohë të gjata pritjeje dhe vonesa ose anulime të mundshme.

Policia mbylli për pak kohë daljet e autostradës për në aeroport të shtunën pasdite ndërsa linjat në portat e nisjes prisnin të lidhura me godinën aeroportit.

Një zëdhënës i Schiphol tha se mbyllja e përkohshme ishte e nevojshme për të garantuar sigurinë.

Përpunuesit e bagazheve për KLM, krahu holandez i linjës ajrore Air France-KLM (AIRF.PA), kishin hyrë herët të shtunën në një grevë të paparalajmëruar më parë për të nxitur kërkesat për paga më të larta dhe kushte më të mira pune.

Stafi tokësor i KLM trajton rreth gjysmën e të gjitha bagazheve që vijnë përmes Schiphol, aeroporti i tretë më i ngarkuar në Evropë pas Parisit Charles de Gaulle dhe London Heathrow.

Sindikata e Punës FNV tha se greva kishte përfunduar rreth mesditës.