Arsenal me sytë nga vendi i katërt, mundin Man.United

Duke kërkuar një kualifikim të sigurt në UEFA Champions League përmes vendit të katërt shumë të dashur, Arsenali arriti fitoren e parë në shtëpi në tre ndeshje me një fitore 3-1 ndaj Manchester United, duke u shkaktuar ‘Djajve të Kuq’ humbjen e katërt radhazi jashtë fushe.

Dy minuta e katërmbëdhjetë sekonda u deshën që vendasit të nisnin sulmin. Bukayo Saka shfrytëzoi në maksimum një defekt në mbrojtje, duke e detyruar David de Gea në një pritje të mrekullueshme, por Nuno Tavares shfrytëzoi kthimin e topit dhe shënoi golin e tij të parë për ‘Topçinjtë’.

Në minutën e 32’ Saka dyfishoi rezultatin pasi shënoi nga pika e bardhë e penalltisë.

Epërsia e Arsenalit u ngushtua vetëm dy minuta më vonë, kur Cristiano Ronaldo pas një krosimi të Nemanja Matiç shënoi golin e tij të 100-të në Premier League.

“Djajtë e Kuq” shpërthejnë një mundësi fantastike për të barazuar rezultatin dhjetë minuta pas rifillimit, teksa Tavares shkaktoi një penallti, por Bruno Fernandes goditi shtyllën e majtë. Të besuarve të Ralf Rangnick iu dha goditja e tretë falë Granit Xhakës që bëri një goditje të pandalshme nga distanca dhe i la mysafirët të tundnin kokën me mosbesim.

Të rinjtë e Mikel Artetës janë tani në pole position për të kapur vendin e katërt.