Vendosni fjalën kyçe....

Italia i sekuestron ish-pilotit rus të Formula 1 prona me vlerë 115 milionë dollarë


Autoritetet italiane kanë sekuestruar prona të lidhura me ish-pilotin e Formula 1, Nikita Mazepin dhe babain e tij Dmitry, të cilat mendohet se vlerësohen në rreth 115 milionë dollarë, sipas policisë.

Raportohet se autoritetet morën nën kontroll një vilë të njohur si ‘Rocky Ram’ në veri të Sardenjës në hapin e fundit të ndërmarrë në një përpjekje për të frenuar asetet financiare të rusëve të pasur në vazhdën e operacionit ushtarak në Ukrainë.

As Mazepin dhe as babai i tij nuk kanë komentuar ende situatën në zhvillim. Megjithatë, shoferi 23-vjeçar u përfshi, së bashku me babain e tij, në një listë të figurave ruse që do të shënjestroheshin për sanksionet e BE-së.

Dmitry Mazepin u akuzua nga Bashkimi Evropian se mbante lidhje me presidentin rus Vladimir Putin. Deri më tani, asete të ndryshme që mendohet të jenë rreth 1 miliardë dollarë në vlerë, duke përfshirë vila dhe jahte të tjera, janë sekuestruar nga policia italiane në javët e fundit pas futjes së një liste sanksionesh ruse nga B, më e spikatura prej të cilave thuhet se të jetë një superjaht që i përket miliarderit Andrey Melnichenko, i cili vlerësohet në më shumë se 570 milionë dollarë.

Anija aktualisht është sekuestruar në portin e Triestes. Mazepin ka goditur vendosjen e sanksioneve kundër rusëve të shquar, duke përfshirë sportin, duke i përshkruar ato si një shembull i ‘kulturës së anulimit’. “Unë nuk jam dakord që të jem në sanksione.” – i tha ai BBC javën e kaluar.