Vendosni fjalën kyçe....

Mina nga Deti i Zi përfundon në ujërat turke, çaktivizohet nga Ankaraja


Ushtria turke çaktivizoi një minë të shtunën që ishte shfaqur nga Deti i Zi, duke shkaktuar një shpërthim të fuqishëm në veri të Stambollit, disa ditë pasi Rusia paralajmëroi se disa prej tyre ishin larguar nga portet ukrainase.

Ministri i Mbrojtjes Halusi Akar e përshkroi objektin, të zbuluar fillimisht nga peshkatarët në ngushticën e sipërme të Bosforit, si një minë e llojit të vjetër dhe tha se ishte në kontakt me autoritetet ruse dhe ukrainase për këtë.

Një dëshmitar i Reuters dëgjoi një zhurmë të fortë në fshatin bregdetar të Rumelifenerit, ku ishin aktivë anije detare dhe avionë ushtarakë dhe helikopterë. Sipas një dëshmitari të dytë të Reuters, një anije gjuetare e minave u drejtua gjithashtu në zonë nga Stambolli.

Mina, e përcaktuar si e vjetër, u neutralizua nga ekipi ynë…dhe forcat detare vazhdojnë punën e tyre vigjilente”, tha Akar në një deklaratë televizive.

Më herët, roja bregdetare kishte paralajmëruar anijet që të qëndronin larg objektit të rrumbullakët që përplasej mbi dallgët dhe një ekip zhytjeje fillimisht hyri për të hetuar.

Turqia ndan kufijtë e Detit të Zi me Rusinë dhe Ukrainën, të cilat Moska i pushtoi muajin e kaluar.

Agjencia kryesore e inteligjencës ruse tha të hënën se disa mina kishin dalë në det pasi u shkëputën nga kabllot pranë porteve të Ukrainës, një pretendim i cili u hodh poshtë nga Kievi si dezinformatë dhe një përpjekje për të mbyllur pjesë të detit.