Vendosni fjalën kyçe....

Rebelët Houthi të Jemenit sulmojnë objektet e energjisë saudite, goditet prodhimi i rafinerisë së naftës


Grupi Houthi i Jemenit, i lidhur me Iranin, gjuajti raketa dhe dronë në objektet saudite të shkripëzimit të energjisë dhe ujit, duke shkaktuar një rënie të përkohshme të prodhimit në një rafineri, por jo viktima, tha të dielën Ministria Saudite e Energjisë dhe media shtetërore.

Sulmet me dronë goditën një terminal të shpërndarjes së produkteve të naftës në rajonin jugor të Jizanit, një fabrikë gazi natyror dhe rafinerinë Yasref në portin e Yanbu në Detin e Kuq, tha ministria në një deklaratë.

“Sulmi në objektet e Yasref ka çuar në një zvogëlim të përkohshëm të prodhimit të rafinerisë, i cili do të kompensohet nga inventari,” tha ai, duke iu referuar Yanbu Aramco Sinopec Rafining Company, një sipërmarrje e përbashkët midis Saudi Aramco (2222.SE) dhe Korporata Petrokimike e Kinës (Sinopec).

CEO i kompanisë Aramco, Amin Nasser tha në një telefonatë se nuk kishte asnjë ndikim nga sulmet në furnizimin e saj për klientët.

Koalicioni ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite, i cili ka qenë duke luftuar me Houthit në Jemen për shtatë vjet, tha se sulmet e së shtunës mbrëma dhe të dielën në mëngjes kishin shënjestruar gjithashtu një fabrikë të shkripëzimit të ujit në Al-Shaqeeq, një stacion energjie në Dhahran al Janub dhe një objekt gazi në Khamis Mushait.

Më vonë të dielën, një tjetër fabrikë shpërndarjeje Aramco u sulmua në qytetin e Detit të Kuq të Jeddah, duke çuar në rënie zjarri në një nga depozitat, sipas koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite. Zjarri është vënë nën kontroll dhe nuk ka pasur viktima, tha kompania në një deklaratë.