Vendosni fjalën kyçe....

India lëshon aksidentalisht një raketë në Pakistan


India tha se ka lëshuar aksidentalisht një raketë në Pakistan të mërkurën, duke fajësuar për incidentin një ‘mosfunksionim teknik’ gjatë mirëmbajtjes rutinë.

Delhi tha se ndihej i keqardhur dhe shprehu lehtësimin për faktin se raketa nuk vrau njeri. Ushtria e Pakistanit tha se një ‘objekt fluturues me shpejtësi të lartë’ ishte rrëzuar pranë qytetit lindor të Mian Channu ndërsa shtoi se trajektorja e fluturimit kishte rrezikuar fluturimet e pasagjerëve.

Të dy vendet kanë armë bërthamore.

Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes e Indisë tha: “Më 9 mars 2022, gjatë mirëmbajtjes rutinë, një mosfunksionim teknik çoi në shkrepjen aksidentale të një rakete. Qeveria e Indisë e ka marrë shumë seriozisht incidentin dhe ka urdhëruar një gjykatë të nivelit të lartë të merret me hetimin.”

Islamabad e paralajmëroi Delhin që ‘të jetë i vetëdijshëm për pasojat e pakëndshme të një pakujdesie të tillë’ dhe të shmangë përsëritjen e ngjarjes. Objekti ishte lëshuar nga Sirsa në shtetin Haryana, u tha në deklaratë.

Forcat ajrore të Pakistanit thanë se raketa udhëtoi me shpejtësi 3 Mach – tre herë më shumë se shpejtësia e zërit – në një lartësi prej 12,000 metrash dhe fluturoi për 124 km në hapësirën ajrore pakistaneze përpara se të rrëzohej.

“Rruga e fluturimit të këtij objekti rrezikoi shumë fluturime kombëtare dhe ndërkombëtare të pasagjerëve si në hapësirën ajrore të Indisë dhe Pakistanit si dhe jetën njerëzore dhe pronat e qytetarëve.” – tha të enjten zëdhënësi ushtarak pakistanez, Gjeneral-major Babar Iftikharon.

Të premten, Ministria e Jashtme e Pakistanit tha se kishte thirrur të ngarkuarin me punë të Indisë për t’u ankuar për incidentin.

Pakistani i kërkoi gjithashtu Indisë të ndajë me të gjetjet e hetimit për atë që ndodhi.