Vendosni fjalën kyçe....

Trump lavdëron Putinin për lëvizjen në Ukrainë: Nëse do isha unë president kjo s’do ndodhte kurrë, Biden një i paaftë


Ish-presidenti amerikan Trump ka lavdëruar Putinin e Rusisë për strategjinë e tij në Ukrainën lindore, duke argumentuar se lideri rus e manovroi Joe Biden duke i shpallur republikat separatiste të Donetsk (DPR) dhe Lugansk (LPR) si shtete sovrane.

“Unë po shihja TV dhe dhe thashë, ‘Ky është gjenial’”, tha Trump për prezantuesin e radios Buck Sexton në një intervistë të martën.

“Putini deklaron një pjesë të madhe të Ukrainës si të pavarur”, shtoi ai.

Trump po i referohej njoftimit të Putinit të hënën se Rusia do të njihte menjëherë republikat separatiste të Donetskut dhe Luganskut.

Presidenti rus e ndoqi atë vendim duke marrë miratimin parlamentar të martën për të dërguar forcat ruse në Donbass si paqeruajtës për DPR dhe LPR. Megjithatë, ai më vonë sqaroi se autorizimi nuk do të thotë se trupat ruse do të dislokohen menjëherë në republika.

Ish-komandanti i përgjithshëm i SHBA tha se një kthesë e tillë e ngjarjeve nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse ai do të ishte ende në detyrë, duke akuzuar paraardhësin e tij për paaftësi.

Biden njoftoi të martën sanksione ekonomike kundër Moskës dhe vendosjen e forcave amerikane në rajonin e Balltikut në përgjigje të asaj që ai e quajti ‘fillimi i një pushtimi rus të Ukrainës’.

Trump argumentoi se Rusia në thelb po rrëmben territorin pa pasoja serioze, për të cilat ai tha se ndodhi ngaqë Putin ishte një ‘djalë i zgjuar’.