Vendosni fjalën kyçe....

Putin urdhëron ushtrinë të hyjë në lindje të Ukrainës me “trupa paqeruajtëse”


Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë ruse të “sigurojë paqen” në republikat e saponjohura të Donetsk dhe Lugansk, të cilat më parë konsideroheshin si pjesë e Ukrainës, raporton RT.

Moska njohu zyrtarisht pavarësinë e dy rajoneve të shkëputura të hënën.

Putin ka udhëzuar Ministrinë e Mbrojtjes që të dërgojë paqeruajtës në Donbass, ndërsa i ka thënë Ministrisë së Punëve të Jashtme të vendosë marrëdhënie diplomatike me shtetet.

Lëvizja zyrtare e Kremlinit vjen menjëherë pas fjalimit të gjatë të Putinit drejtuar kombit të hënën në mbrëmje.

Në të, ai e shpjegoi hapin si një përgjigje të vonuar për atë që ai e përshkroi si komb “vëllazëror” ukrainas duke u bërë një “koloni” e Perëndimit dhe duke rënë nën sundimin e një qeverie “rusofobike” edhe armiqësore ndaj Moskës dhe që mohon rusët etnikë. dhe rusishtfolësit të drejtat themelore të njeriut.