Vendosni fjalën kyçe....

Nadal fiton Australia Open, Grand Slam-in e 21 në karrierë


Rafael Nadal fitoi titullin rekord të 21-të të Grand Slam për meshkuj në mënyrën më mahnitëse, duke mundur Daniil Medvedev të Rusisë në një finale klasike të Australian Open.

I mbështetur nga tifozeria e zhurmshme e Melburnit, Nadal fitoi 2-6 6-7 (5-7) 6-4 6-4 7-5 në Rod Laver Arena.

Kampioni i US Open, Medvedev luftoi për titullin e tij të dytë madhor radhazi.

Medvedev, 25 vjeç, ishte në komandë përpara se Nadal të tregonte të gjithë guximin e tij të njohur dhe të luftonte për të marrë një fitore të jashtëzakonshme.

35-vjeçari spanjoll ka qenë në qendër të disa prej triumfeve më të pabesueshme të sportit – por kjo me siguri mund të thuhet se është fitorja më e mahnitshme Grand Slam-et në karrierën e tij të shquar.

Në mungesë të të dëbuarit Novak Gjokoviç dhe të dëmtuarit Roger Federer në Melburn, Nadal ka kaluar rivalët e të tij të mëdhenj në garën për të marrë shumicën e titujve kryesorë të meshkujve.

Arritja e Nadalit vjen vetëm disa muaj pasi ai mendoi se nuk do të mund të kthehej më në turne për shkak të një dëmtimi në këmbë.

Pa dyshim është një nga fitoret më emocionale të karrierës sime”, tha ai pas prezantimit të trofeut.

Çështja e kufizoi atë në vetëm një turne në shtatë muajt e fundit të 2021, ndërsa një periudhë e koronavirusit në mes të dhjetorit gjithashtu e la atë “shumë të sëmurë me ethe”.

Këto pengesa nënkuptonin se Australian Open ishte vetëm ngjarja e dytë konkurruese e Nadalit në pesë muaj, pasi kishte fituar një turne nxehjeje në Melbourne Park më herët në janar.