Vendosni fjalën kyçe....

Pengmarrësi në sinagogën e Teksasit kërkoi lirimin e “Zonjës Al-Kaeda”


Sulmuesi i dyshuar që mori peng një sinagogë në Teksas të shtunën thuhet se ka kërkuar lirimin e Aafia Siddiqui, e cila u dënua për tentativë për të vrarë personelin amerikan në Afganistan.

Ndërsa identiteti i pengmarrësit ende nuk është konfirmuar, ABC News dhe NBC News raportuan, duke cituar zyrtarë amerikanë, se i dyshuari i tha policisë se ishte “vëlla” i Aafia Siddiqui, një neuroshkencëtare pakistaneze që vuante një dënim 86-vjeçar në SHBA.

Gruaja që u quajt “Zonja Al-Kaeda” nga mediat perëndimore u dënua në vitin 2010 “për tentativë vrasje dhe sulm ndaj shtetasve amerikanë dhe oficerëve dhe punonjësve amerikanë në Afganistan”.

Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, burri thuhet se iu referua “motrës” së tij dhe kërcënoi se ishte gati të vdiste dhe të vriste pengjet nëse dikush hynte në ndërtesë, e cila kishte mbajtur shërbesat Shabbat pak para se të hynte ai.

Burri thuhet se ka qenë duke negociuar me policinë për lirimin e Siddiqui. Ajo aktualisht është duke vuajtur dënimin e saj në Fort Worth të Teksasit, i cili është vetëm pak larg nga Colleyville, ku ndodhi ngjarja. Sipas burimeve që kanë folur për ABC News, pengmarrësi ka thënë se është i armatosur me eksploziv.

Një avokat i Muhammad Siddiqui, vëllai biologjik i gruas, megjithatë, i tha Daily Beast të shtunën se klienti i tij nuk ishte pengmarrësi.

Siddiqui u arrestua në vitin 2008 dhe u akuzua për ssulme ndaj agjentëve të FBI-së dhe ushtarëve amerikanë që kërkonin ta merrnin në pyetje në provincën Ghazni në Afganistan.

Ushtria amerikane e mori në pyetje gruan një ditë pasi ajo u arrestua nga autoritetet afgane më 17 korrik 2008. FBI pretendoi se forcat afgane zbuluan një numër shënimesh të shkruara me dorë tek ajo që përmendnin një “sulm me viktima masive” dhe përmendnin një sërë vendndodhjesh të rëndësishme rreth SHBA, duke përfshirë Empire State Building, Statuja e Lirisë, Wall Street, si dhe Ura e Bruklinit. FBI-ja pretendoi se Siddiqui arriti të rrëmbejë armën e një oficeri amerikan ndërsa ajo mbahej “e pasigurt, pas një perde” në një dhomë në një kompleks të policisë afgane, ndërsa intervista e saj ishte gati të fillonte. Siddiqui më pas dyshohet se qëlloi mbi një oficer të ushtrisë amerikane dhe disa ushtarakë të tjerë përpara se ajo të ndalohej. Siddiqui përfundoi duke u qëlluar në stomak nga një ushtar, ndërsa askush tjetër nuk u lëndua në incident, i cili përfundimisht i hapi rrugën ekstradimit të saj në SHBA.

Siddiqui gjithashtu besohet të ketë qenë i martuar me Ammar Al-Baluchi, nipin e organizatorit të akuzuar të 11 shtatorit, Khalid Sheikh Mohammed. Qeveria amerikane pretendoi se ajo ishte zhdukur pasi ai u soll në paraburgim në 2003, duke i shtyrë ata ta vendosnin atë në listën e “Më të kërkuarve” të FBI-së.

Ka pasur një fushatë publike të vazhdueshme në Pakistan për kthimin e gruas. Në tetor, një turmë protestuesish u mblodhën jashtë Konsullatës së Pakistanit në Nju Jork për të kërkuar lirimin e saj, ndërsa e quajti atë një “të burgosur politik” dhe një viktimë e pafajshme të Luftës së SHBA kundër Terrorizmit. Aktivistët kanë pohuar gjithashtu se Siddiqui po keqtrajtohet në burg, pasi ishte sulmuar në korrik, duke rezultuar në djegie dhe izolim.

Senati pakistanez miratoi një rezolutë duke e quajtur atë “Bija e Kombit” në vitin 2018, ndërsa kryeministri pakistanez Imran Khan shprehu mbështetjen për lirimin e saj dhe madje thuhet se e diskutoi këtë çështje me ish-presidentin e SHBA Donald Trump.