Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli plan 3 miliardë dollarësh për të goditur Iranin


Ushtria izraelite thuhet se ka hartuar disa skenarë për të goditur objektivat iraniane, por paralajmëroi qeverinë se rezultatet e veprimeve të tilla – ose efektet e tyre në programin bërthamor të Teheranit – ishin të vështira për t’u parashikuar.

Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) iu ndanë rreth nëntë miliardë shekelë (2.9 miliardë dollarë) për t’u përgatitur për një sulm të mundshëm ndaj Iranit, raportoi Haaretz të mërkurën.

Për këtë qëllim, IDF thuhet se ka marrë armë të avancuara, ka kryer stërvitje trajnimi të forcave ajrore dhe ka zgjedhur objektiva të reja sulmi në muajt e fundit.

Sipas raportit, zyrtarët ushtarakë i kanë thënë qeverisë se IDF ishte gati të sulmonte sapo të kishte miratimin. Por ai paraqiti një sërë pasojash të mundshme, duke përfshirë shpërthimin e luftimeve me Hezbollahun në Liban ose me Hamasin në Gaza.

Për më tepër, IDF vuri në dukje se Irani kishte zgjeruar grupin e tij të mbrojtjes ajrore në vitet e fundit, gjë që do të komplikonte sulmet ajrore në hyrje. Ata pohuan se Teherani gjithashtu ka rritur ndjeshëm arsenalin e tij të raketave me rreze të gjatë – deri në pikën ku supozohet se mund të godasë çdo pikë në Izrael me lehtësi.

Zyrtarët gjithashtu me sa duket përsëritën vlerësimet e mëparshme të inteligjencës ushtarake se Irani mund të zhvillonte një bombë bërthamore brenda dy viteve nëse do ta bënte këtë. Javët e fundit, Izraeli ka paralajmëruar se nuk do të lejojë që Teherani të bëhet një shtet bërthamor, edhe pse negociatat në Vjenë për të ringjallur marrëveshjen e ngecur të Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) të vitit 2015 vazhdojnë.

Ndërkohë, IDF me sa duket po punon për të forcuar lidhjet e mbrojtjes me Egjiptin, Jordaninë, Qipron, Greqinë dhe disa shtete të Gjirit, përmes mbledhjes së inteligjencës dhe operacioneve të përbashkëta kundër terrorizmit. Zyrtarët thuhet se thanë se kjo “do t’i jepte legjitimitet më të madh” sulmeve të mundshme kundër Iranit.

Konsiderata të tjera të raportuara përfshinin aftësinë e Hezbollahut për të rritur arsenalin e tij të raketave precize, pavarësisht nga një shtypje izraelite në dërgesën e municioneve. Në mënyrë të ngjashme, IDF paralajmëroi se kishte dështuar të gjymtonte grupin e raketave me rreze të gjatë veprimi të Hamasit gjatë luftimeve në maj. Grupi militant palestinez me sa duket po rimbush numrin e tij dhe po rindërton objektet e prodhimit.

Në fillim të këtij muaji, Ministri i Mbrojtjes i Izraelit Benny Gantz tha se ai kishte informuar zyrtarët amerikanë për udhëzimin e IDF-së që të përgatitej për një sulm kundër Iranit. Megjithatë, zyrtarë të lartë ushtarakë iranianë kundërshtuan se Izraeli nuk mund të zbatonte kërcënimet pa “dritën jeshile dhe mbështetjen e SHBA”.