Vendosni fjalën kyçe....

Sulmuesi i metrosë së Tokios kishte veshur kostumin e ‘Joker’ dhe kërkoi dënim me vdekje pasi theri 17 persona


Policia raportoi se 17 persona u plagosën në një sulm me thikë në një metro së Tokios. I dyshuari, i cili gjithashtu i vuri zjarrin vagonit të metrosë, thuhet se ishte veshur si ‘Jokeri’ i filmit Batman.

I dyshuari 24-vjeçar u arrestua të dielën mbrëma pasi dyshohet se goditi me thikë 17 persona në një tren që shkonte drejt Shinjuku, stacioni më i ngarkuar i trenit në botë.

Departamenti i Zjarrfikësve të Tokios tha për AP se tre nga 17 viktimat u plagosën rëndë. I dyshuari lau gjithashtu pjesë të makinës së trenit me një lëng të ndezshëm dhe i vuri flakën, njoftoi organizata shtetërore japoneze e lajmeve NHK, duke cituar dëshmitarët.

Dëshmitarët e përshkruan të dyshuarin si të veshur me kostumin vjollcë dhe këmishën e gjelbër të ‘The Joker’, një personazh nga librat komik ‘Batman’. Disa foto dhe video të shpërndara nga përdoruesit japonezë të Twitter supozohet se treguan të dyshuarin me thikë duke pirë një cigare në vagonin e metrosë pak para arrestimit të tij.

I dyshuari thuhet se i tha policisë se donte të kryente vrasje dhe të dënohej me vdekje, dhe se ai u frymëzua nga një rast i mëparshëm i goditjes me thikë në tren, raportoi AP, duke cituar Nippon Television.