Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti i Tunizisë: Manjatët e korruptuar tw financojnw rajonet e varfra


Presidenti i Tunizisë po propozon që qindra manjatë të dyshuar për përvetësime të arrijnë një marrëveshje me shtetin për të financuar spitalet publike, shkollat dhe projektet e zhvillimit në rajone të varfra për të shmangur dënimet.

Presidenti Kais Saied hipi në pushtet këtë javë dhe po përpiqet të trajtojë korrupsionin dhe evazionin fiskal që kanë pllakosur prej kohësh ekonominë, veçanërisht në sektorin fitimprurës të fosfatit dhe tregtinë e ushqimit.

Saied po kërkon gjithashtu të kundërshtojë akuzat se vendimi i tij i papritur për të shkarkuar kryeministrin dhe pezulluar parlamentin është një grusht shteti. Ai këmbënguli të mërkurën në natyrën “provizore” të lëvizjes dhe në lidhjen e tij me liritë dhe të drejtat e garantuara në Kushtetutën tuniziane, krijuar pasi protestuesit rrëzuan një diktator në 2011. Vendi konsiderohet si historia e vetme e suksesit demokratik që rezulton nga Pranvera Arabe kryengritjet atë vit, raporton AP.

Saied u takua të mërkurën mbrëma me kreun e organizatës tuniziane të punëdhënësve, Samir Majoul, dhe propozoi një marrëveshje të pazakontë për 460 figurat kryesore të biznesit të dyshuar për përvetësim të miliarda dollarëve në vitet që çuan në revolucionin e Tunizisë në 2011.

Për të shmangur veprimet juridike, Saied sugjeroi arritjen e një marrëveshjeje me manjatët sipas së cilës ata do të financonin projektet e zhvillimit në rajonet e varfra, për të “kthyer paratë e grabitura nga populli tunizian”.

Projektet mund të përfshijnë ndërtimin e spitaleve, shkollave dhe rrugëve publike, dhe biznesmenët do të jenë përgjegjës për sigurimin e mirëmbajtjes së tyre për 10 vjet, tha Saied.

Emrat e biznesmenëve shfaqen në një raport voluminoz të krijuar nga një komision hetimor pas revolucionit që përmbysi udhëheqësin autokrat Zine El Abidine Ben Ali në 2011. Ata dyshohen se kanë përvetësuar rreth 13.5 miliardë dinarë (gati 5 miliardë dollarë) nga arkat e shtetit.

Saied paralajmëroi goditjen kundër korrupsionit në sektorin e fosfatit, prodhimi i të cilit ka rënë ndjeshëm në vitet e fundit.

Prodhuesit e fosfatit “paguajnë 25 dinarë për ton për transport (kamion), ndërsa me tren, nuk i kalon shtatë dinarë. Ata i paguajnë njerëzit që të bllokojnë trenin dhe të vënë pengesa në binarët. Nuk është normale që Tunizia, e cila ishte eksportuesi i dytë më i madh i fosfatit në botë, të bëhet një importues, “tha Saied.

Ai gjithashtu i kërkoi presidentit të organizatës së punëdhënësve të punojë me tregtarët me shumicë dhe pakicë për të ulur çmimet e ushqimit duke shmangur monopolizimin dhe spekulimet.

Korrupsioni ishte shtytësi kryesor i revolucionit të Tunizisë 2010-2011, dhe shumë tunizianë janë të frustruar që një dekadë demokracie nuk ka arritur ta fshijë atë.