Vendosni fjalën kyçe....

Përmbytjet përfshijnë Kinën, humbin jetën 12 njerëz (FOTO/VIDEO)


Shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në pjesë të Kinës qendrore, duke i detyruar njerëzit të ikin nga shtëpitë e tyre dhe duke i lënë stacionet dhe rrugët të zhytura në ujë.

Më shumë se 10 mijë njerëz në provincën Henan janë evakuuar në strehimore, ndërsa të paktën 12 njerëz kanë vdekur në qytetin e Zhengzhou të kësaj province, që nga fillimi i përmbytjes.

BBC shkruan se në më shumë se 10 qytete rrugët kryesore janë mbyllur dhe fluturimet janë anuluar.

Provinca Henan, e cila është shtëpia e rreth 94 milion njerëzve, ka nxjerrë nivelin më të lartë të paralajmërimit të motit pas një sezoni shiu jashtëzakonisht aktiv.

Shumë faktorë kontribuojnë në përmbytje, por ekspertët besojnë se atmosfera e ngrohtë e shkaktuar nga ndryshimi i klimës i bën reshjet ekstreme më të mundshme. Ekzistojnë gjithashtu frikë se një digë në provincën Henan mund të shembet pasi u dëmtua nga stuhitë e fundit.

Nuk dihet ende se sa njerëz mbeten të bllokuar, por qindra raportohet të jenë shpëtuar deri më tani.