Vendosni fjalën kyçe....

Gjendet avioni i zhdukur në Rusi, të gjithë personat i mbijetuan përplasjes


Shpëtuesit rusë në kërkim të një avioni që u zhduk nga radari gjatë rrugës për në qytetin siberian Tomsk tani kanë konfirmuar se të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi në bord mbijetuan kur aeroplani u përplas në tokë.

Zyrtarët vendosën një paralajmërim emergjence kur avioni i lehtë AN-28 humbi kontaktin të premten. Pas një kërkimi të furishëm të vendndodhjes së tij të fundit të njohur, autoritetet njoftuan se të 18 njerëzit i kishin mbijetuar përplasjes.

Fotografitë dhe videot që dilnin nga skena zbuluan se avioni, një avion turboprop i epokës Sovjetike, kishte zbritur i paprekur, por me kokë poshtë. Një burim nga Qendra Siberiane e Kërkimit dhe Shpëtimit të Aviacionit i tha Interfax se “kur u ulëm, pajisjet e përparme të uljes u futën në tokë dhe ajo u kthye në shpinë. Por avioni është i paprekur dhe, për fat të mirë, nuk shpërtheu zjarr. ”

Përfaqësuesit e linjës ajrore të Aviacionit të Lehtë Siberian, i cili drejtoi fluturimin, mohuan raportet se problemet teknike kishin shoqëruar fluturimin për gjashtë orë para se të pritej të ngrihej. “Linja ajrore ndryshoi planin e saj,” tha një zëdhënës. “Kjo nuk është aspak një mosfunksionim teknik. Përgatitjet për ngritje vazhduan si zakonisht. Vonesa nuk kishte absolutisht asnjë efekt. ”

Në fillim të këtij muaji, një avion i ngjashëm me dritë, një AN-26, u përplas në një kodër në gadishullin Kamchatka në Lindjen e Largët të Rusisë, duke vrarë të gjithë 28 personat në bord.

Siguria në aviacionin rus është përmirësuar ndjeshëm në vitet e fundit. Sidoqoftë, përdorimi i avionëve të plakur në rajone të largëta, shpesh në kushte të vështira ose ekstreme të motit, e lë sektorin të prekshëm nga fatkeqësitë.