Vendosni fjalën kyçe....

Amazon blen studion e filmave MGM për 8.45 miliardë dollarë


Amazon ka rënë dakord të blejë studiot historike MGM për 8.45 miliardë dollarë.

MGM është një nga studiot më të famshme të Hollivudit, pasi ka prodhuar filma klasikë si Some Like It Hot dhe Singin ‘In The Rain.

Shitja do t’i japë shërbimit Prime streaming të gjigandit të teknologjisë qasje në një katalog të madh të përmbajtjes.

Një zyrtar i Amazon tha të mërkurën: “është shumë emocionuese dhe ofron kaq shumë mundësi për histori me cilësi të lartë.”

Mike Hopkins, nënkryetar i lartë i Prime Video dhe Amazon Studios, shtoi: “Vlera e vërtetë financiare prapa kësaj marrëveshjeje është thesari i Pronës Intelektuale në katalogun e thellë që ne planifikojmë ta ri-imagjinojmë dhe zhvillojmë së bashku me ekipin e talentuar të MGM.”

Marrëveshja do të rrisë ofertën e Amazon Prime Video me rreth 4,000 filma, duke përfshirë ekskluzivitetin e James Bond dhe Legally Blonde, si dhe 17,000 shfaqje televizive si seria televizive e Handmaid’s Tale.

Prodhuesit pas James Bond kanë thënë, megjithatë, se shitja nuk do të ndikonte në daljen e ardhshme të No Time to Die në kinema, sipas revistës Variety.

Ne jemi të përkushtuar të vazhdojmë të bëjmë filma me James Bond për audiencën teatrore në mbarë botën,” thanë Barbara Broccoli dhe Michael Wilson.