Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthen bomba brenda xhamisë, vriten 6 persona në Afganistan


Gjashtë persona u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën kur një bombë shpërtheu brenda një xhamie afër kryeqytetit të Afganistanit gjatë lutjeve të së premtes.

Incidenti ndodhi në fshatin Haji Bakshi në periferi të Kabulit, sipas Gaëhar Khan, guvernatori i rrethit Shakar Dara.

Ai tha se bomba ishte vendosur brenda në xhami, me sa duket synonte të godiste imamin e xhamisë Myfti Nauman, një dijetar fetar proqeveritar që është midis viktimave.

Deri tani asnjë grup nuk e ka marrë përsipër sulmin. Dhuna është rritur në Afganistan javët e fundit, veçanërisht pasi Uashingtoni njoftoi planet për të tërhequr të gjitha trupat amerikane deri më 11 shtator 2021.

Statistikat e siguruara nga Ministria e Brendshme sugjerojnë se të paktën 300 civilë janë vrarë dhe 500 të tjerë janë plagosur që nga 14 prilli i këtij viti.