Vendosni fjalën kyçe....

Shkatërrohet rrjeti i kokainës në Britani, dënohen 3 shqiptarë


Oficerët kishin vënë nën vëzhgim ndërsa Luciano Giaquinto shkëmbente para në drogë me Anesti Koreta, një korrier që punonte me një rrjet shqiptar të drogës me qendër në Londër.

Gjatë mbylljes për shkak të pandemisë, hetuesit dëshmuan se Giaquinto po linte adresën e tij në Rrugën Barton për t’u takuar me Koretën në një automjet që kishte udhëtuar nga Londra. Këtu Giaquinto dorëzoi para në këmbim të një kilogram kokainë nga Koreta.

Më pas Giaquinto udhëtoi te shtëpia e vëllait të tij, Andrew, dhe ky ishte momenti kur oficerët e dinin se duhej të ndërhynin dhe të arrestonin.

Pasi e kuptuan që loja kishte mbaruar, vëllezërit filluan ta fshihnin furishëm drogën, duke u përpjekur t’i hidhnin në tualet.

Oficerët hynë brenda duke gjetur kokainën e shpërndarë pakujdesshëm nëpër dhomë deri në tualet.

Ndërkohë Koreta u ndalua dhe u arrestua gjatë kthimit për në shtëpi në Londër. Atij iu gjetën para të gatshme në total 38,000 £ të fshehura brenda makinës së tij.

Të tre Koreta dhe vëllezërit Giaquinto u akuzuan të gjithë dhe më vonë u deklaruan fajtorë për trafik kokaine.

Këta janë të parët nga gjashtë burrat, tre prej të cilëve janë nga Gloucester, të cilëve iu dha një dënim i kombinuar me më shumë se 45 vjet pas hekurave kur u paraqitën në Gjykatën e Bristol (të premten 30 Prill) për pjesët e tyre në trafikun e drogës.

Kjo vjen pasi njësia e krimit të organizuar në Gloucestershire kaloi muaj të tërë duke mbledhur prova me mbikëqyrje të fshehtë si pjesë e operacionit “Porto”, duke arritur të zbulojë se ata kishin furnizuar me më shumë se 3 kg kokainë zonën që mbulonin.

Ata ishin në gjendje të identifikonin dy banda kriminale që vepronin në Gloucester dhe që kishin lidhje me një rrjet kriminal shqiptar në mbarë Mbretërinë e Bashkuar i cili ishte përgjegjës për furnizimin e sasive të mëdha të kokainës në Jug-Perëndim. Policia filloi hetimin e dy bandave të mundshme kriminale në fillim të vitit 2020.

Ky hetim ndjek 13 persona të dënuar me një total prej 52 vjet si pjesë e operacionit “Glamorgan” dhe 11 burra të burgosur për një total të kombinuar prej 69 vjetësh në operacionin “Solero”, të gjithë për përfshirjen e tyre në rrjetin kriminal të drogës.

Një muaj pas arrestimeve të vëllezërve Giaquinto, oficerët ndoqën Dhimitër Gjinin, një burrë tjetër që jetonte në Londër.

Përmes mbikëqyrjes së fshehtë, oficerët dëshmuan një shkëmbim të konsiderueshëm të drogës me para të tij me Uzair Kadodia, 35 vjeç. Tre makina policie e ndoqën Gjinin.

Brenda makinës së tij ishin 60,000 £ para të gatshme të fshehura nën pult.

Ndërkohë oficerët po arrestonin Kadodia në banesën e tij, pasi kishte shkëmbyer dy kg kokainë me Gjinin.

Nga ky moment dhe nga hetimet e mëvonshme, oficerët zbuluan se Gjini dhe Koreta kishin punuar së bashku për disa kohë. Në fakt ishte Gjini ai që kishte organizuar takimin midis Koreta dhe L Giaquinto.

Gjini e kishte dërguar Koretën në punë të shumta në të gjithë vendin në prill 2020.

Prokuroria ishte në gjendje të zbulonte se gjashtë kg kokainë me një vlerë rruge prej 600,000 £ ishin furnizuar gjatë pesë datave të ndara në prill.

Hetimi i mëtejshëm zbuloi se Dashnor Pali, 34 vjeç, ishte çelësi për furnizimin e kokainës në udhëtimet për në Gloucestershire. Hetimet zbuluan se ai ishte deportuar pasi ishte dënuar në 2018 me pesë vjet burgim për të njëjtat akuza.

Pali ishte kthyer në Britani para skadimit të dënimit të tij dhe përdorte një emër të rremë për të fshehur identitetin.

Më 7 korrik 2020, ofertat ekzekutuan dy urdhra kërkimi.

Oficerët e gjetën Palin në një adresë në Birmingham ku u kapën 10,000 £ dhe ai u arrestua për rolin e tij në shitjen e kokainës.

Një tjetër arrestim në Stoke Trent zbuloi se anëtari tjetër i bandës, Mariglent Gjoka, mbante 55,000 paund.

Një video e marrë nga telefoni i tij pas arrestimit, tregoi shuma të mëdha parash në shtrat (35,000 £). Ai u dënua veçmas në Gloucester Crown Court me një dënim me burgim gjashtë muaj. Pas sekuestrimit të telefonave, hetuesit ishin në gjendje të zbulonin se Gjini përdorte pajisje komunikimi të koduara mbi shërbimet Encrochat për të komunikuar me anëtarët e tjerë të zinxhirit të furnizimit.

Dënimet për shqiptarët:

Dhimiti Gaqo Gjini, 41 vjeç, u deklarua fajtor për furnizimin me kokainë dhe pastrim parash, duke u dënuar me 10 vjet e gjashtë muaj burg.

Anesti Koreta, 42 vjeç, u burgos me të njëjtat akuza prej 5 vjet e 11 muaj.

Dashnor Pali, 34 vjeç, dënua me 7 vjet e 4 muaj.