Vendosni fjalën kyçe....

U urdhërua të bënte 300 ulje ngritje pasi shkeli rregullat Covid, vdes burri në Filipine


Një burrë filipinas i cili u kap duke shkelur kufizimet e koronavirusit thuhet se u urdhërua nga policia për të kryer qindra ushtrime si ndëshkim dhe vdiq një ditë më vonë, mes shqetësimeve se autoritetet po abuzojnë me shkelësit e rregullave.

Darren Manaog Penaredondo thuhet se u ndalua nga personeli lokal i sigurisë në qytetin Trias, në ishullin Luzon, ndërsa përpiqej të blinte ujë pas shtetrrethimit. Rajoni aktualisht është nën bllokim të rreptë.

Sipas raporteve të mediave lokale, duke cituar familjen e tij, burri u dërgua më pas në një shesh aty pranë, ku së bashku me shkelësit e tjerë të rregullave dhe iu kërkua të bënte 300 ulje ngritje.

Me ndihmën e një shoku tjetër që u kap duke shkelur rregullat, ai arriti të kthehej në shtëpi. E dashura e tij fillimisht mendoi se ai ishte rrahur.

Ajo tha të nesërmen ai u ankua për dhimbje të forta në gjunjë dhe kofshë. Ai u përpoq të ecte dhe u zvarrit në dysheme për të lëvizur. Disa orë më vonë, ai vuajti nga një krizë dhe u shemb.

Një fqinj ishte në gjendje të kryente frymëmarrje artificiale dhe ta ringjallte atë për pak kohë. Penaredondo thuhet se vdiq pak më vonë.

Kryebashkiaku i qytetit ka urdhëruar autoritetet të kryejnë një hetim mbi çështjen, duke e përshkruar dënimin e pretenduar si ‘torturë ç’njerëzore’.