Vendosni fjalën kyçe....

Fluturimi i parë me civilë në orbitë, nisma e veçantë që siguroi 100 milionë dollarë për kurimin e kancerit të fëmijëve


Lista e një ekuipazhi me katërpersona të SpaceX që do të kryejë fluturimin e parë hapësinor civilë është finalizuar pasi dy anëtarët e fundit të ekipit u zgjodhën si pjesë e një shorti.

Fluturimi historik ishte ideja e sipërmarrësit miliarder Jared Isaacman, i cili po financon privatisht fluturimin si pjesë e një fushate për të mbledhur para për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude, një qendër kryesore e kancerit pediatrik në Memfis, Tenesi.

Isaacman premtoi 100 milionë dollarë drejt spitalit dhe ftoi të tjerët të dhurojnë dhe të provojnë shansin për të fituar një udhëtim në orbitë. Me emrin Inspirim4, misioni është vendosur të nisë jo më herët se 15 shtatori dhe pritet të zgjasë tre ose katër ditë në total.

Chris Sembroski, një veteran 41 vjeçar i Forcave Ajrore që aktualisht punon në industrinë e hapësirës ajrore dhe Sian Proctor, 51 vjeç, një profesor i gjeoshkencës që dikur kërkonte të bëhej astronaut i NASA-s, u njoftuan si dy anëtarët e fundit të ekipit Inspiration4 .

Sembroski u zgjodh nga 72,000 kandidatë që morën pjesë në fushatën e bamirësisë, ndërsa Proctor ishte midis 200 pjesëmarrësve në një konkurs biznesi të gjykuar në mënyrë të pavarur.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *