Vendosni fjalën kyçe....

Si e formësoi Kina botën në vitin 2020?


Rezymeja e një viti

Ka qenë viti më i madh në marrëdhëniet SHBA-Kinë që nga viti 1989 dhe asnjë nga lajmet nuk është i mirë. Me thënë të drejtën, as lajmet për marrëdhëniet midis Pekinit dhe dikujt tjetër. Nga Australia në Indi dhe Mongoli në Bashkimin Evropian, Kina e Xi Jinping ka tjetërsuar aleatët e mundshëm dhe i ka kthyer rivalët në armiq.

Në planin ndërkombëtar, Kina është më jopopullore se kurrë. Por është gjithashtu një superfuqi që tronditet nga pandemia e koronavirusit, por rimëkëmbet më shpejt se shumica e botës – dhe gjithnjë e më e gatshme për të vënë kërkesat e brendshme përpara reputacionit të saj global. Këtu janë pesë histori rreth Kinës që dominoi këtë vit, me pasoja globale.

Shpërthimi në Wuhan

Virusi që do të ndryshonte botën i inkubuar në Wuhan, një nga metropolet e mëdha të Kinës. Ne ende nuk e dimë saktësisht se si filloi koronavirusi, jo më pak sepse Kina nuk do të bashkëpunojë me një hetim të jashtëm. Por ne jemi në mënyrë të arsyeshme të sigurt se ajo nuk filloi me supë lakuriqesh (një pjatë e panjohur në qytet) ose në një laborator sekret. Ndoshta nuk ka filluar as në vetë Wuhan por në fshatin afër, ku ndërveprimet midis njerëzve dhe kafshëve janë të zakonshme.

Autoritetet lokale dinin për virusin, por e mbanin atë nën mbulesë, mbase edhe nga vetë qeveria qendrore. Ata ishin më të shqetësuar për panikun publik dhe reputacionin e tyre sesa pasojat – derisa problemi të bëhej shumë i madh.

Gjatë javëve të tmerrshme kur ishte epiqendra e parë COVID-19, Wuhan ishte një qytet hero. Ende nuk është e qartë se sa njerëz vdiqën, megjithëse numri i të vdekurve ka të ngjarë të jetë më i lartë se shifra zyrtare: 3,869. Shumë punëtorë të vijës së parë ishin midis të vdekurve, përfshirë Li Wenliang, mjeku që do të bëhej dëshmor si për komunistët ashtu edhe për disidentët. Wuhan u mbyll – dhe ditë më vonë kështu ishte edhe pjesa tjetër e Kinës, nga metropolet e tjera në fshatrat e vegjël.

Koronavirus – dhe publiku -nën kontroll

Ndoshta surpriza më e madhe e vitit 2020 ishte se sa mirë Kina ngadalësoi shpërthimin e vet të koronavirusit pas mbulimeve në dhjetor dhe janar. Bllokimi më i madh në botë e ndaloi koronavirusin në gjurmët e tij, duke përmbajtur shpërthimet përtej Wuhan-it, megjithë fillimet e udhëtimeve të Festivalit të Pranverës.

Sot, Kina është kryesisht e hapur. Turmat shkëmbehen lirshëm dhe pa maska, megjithëse kufijtë mbeten kryesisht të mbyllur. Kina nuk është i vetmi vend që kontrollon me sukses virusin. Kombet e Azisë Lindore me përvojën e përbashkët të SARS, nga Tajvani në Japoni, dolën jashtëzakonisht mirë – ashtu si Australia, Zelanda e Re dhe shumë vende afrikane. Por duke pasur parasysh madhësinë e tij të madhe dhe origjinën e virusit atje, suksesi i Kinës është i jashtëzakonshëm. Ndoshta ka ngurtësuar reputacionin e brendshëm të Partisë Komuniste Kineze (CCP) në vend që ta lëkundë atë.

Natyrisht, është e vështirë të ndash opinionin e publikut për katastrofën nga censura, propaganda dhe detyrimi masiv i përdorur për të forcuar imazhin e CCP. Siç shkruajti Tracy Wen Liu për Foreign Policy, mbulimet nuk u ndalën në janar. Qeveria përdori një makineri të kontrollit të medias, të mbuluar me detaje si nga New York Times dhe ChinaFile këtë javë, për të mbajtur publikun në kontroll.

Dhe ndërsa Kina mbylli qytete në shtëpi, ajo detyroi vendet e tjera, të tilla si Pakistani, për të mbajtur kufijtë e tyre të hapur për udhëtarët kinezë – duke ndihmuar për t’i dhënë virusit një shans për t’u përhapur në të gjithë botën.

Hong Kongu humb lirinë e tij

Historia më e madhe e vitit të kaluar për Kinën ishte lufta e Hong Kongut për të mbajtur liritë e tij. Në vitin 2020, ai e humbi atë luftë. Pekini imponoi një ligj brutal të sigurisë kombëtare në qershor, pasuar nga arrestimet e aktivistëve demokratikë gjatë muajve të ardhshëm dhe dëbimi dhe dorëheqja e politikanëve pro-demokracisë nga Këshilli Legjislativ në nëntor.

Për të përfunduar vitin, Pekini në mënyrë efektive po anulon zgjedhjet komunale në të cilat pësoi një disfatë poshtëruese në 2019 – revokimin e emërimeve të mbi 100 politikanëve më pro-demokraci në mënyrë që t’u japë nënshkruesve të tij këshillat lokale.

Pasojat e goditjes shkojnë përtej vetë qytetit. Pekini theu premtimet e bëra para dorëzimit të vitit 1997, duke shkaktuar zemërim në Mbretërinë e Bashkuar, e cila po ofron një rrugë të re për nënshtetësinë për qytetarët e Hong Kong-ut të cilët mbajnë statusin e kombësisë jashtë Britanike. Shtetet e Bashkuara iu përgjigjën ligjit duke normalizuar statusin e Hong Kongut, duke hequr një zbrazëti të dobishme tregtare për Pekinin. Kjo ka të ngjarë të hapë rrugë të tjera për strehim për Hong Kong-ërsat, megjithëse një përpjekje e parë u bllokua me dorë nga Senatori Ted Cruz.

Një aspekt i ligjit të sigurisë kombëtare që ka tërhequr shqetësime të veçanta jashtë vendit është se ai thotë se zbatohet në të gjithë botën – duke forcuar rastin që ambiciet e Kinës për të shtypur fjalën e lirë nuk janë, siç argumentojnë disa mbrojtës, thjesht të brendshme.

Nacionalistët (dhe racistët) marrin timonin

Shtypja gjenocidale e Kinës ndaj Ujgurëve vazhdoi këtë vit, me informacione të reja që dolën mbi planet e sterilizimit, përdorimin masiv të punës së detyruar dhe një sistem carceral gjithnjë në rritje. Fushata është pjesa më e zymtë e shtytjes së Xi drejt një etnonacionalizmit të ri në Kinë, duke gëzuar një triumfalizëm Han që kërkon të asimilojë ose shfarosë shumë kultura të pakicave të Kinës.

Ky zhvendosje ka përfshirë goditje të reja në Tibet, si dhe një sulm ndaj kulturës mongole që nxiti protestë masive dhe që rezultoi në shtypje. PPK dikur denigroi të ashtuquajturën ideologji të madhe Han të Kuomintang dhe u angazhua në përpjekje reale për të mbrojtur kulturat dhe gjuhët e pakicave. Drejtuesit e partive tani e shohin atë agjendë si të dështuar dhe të rrezikshme.

Nacionalizëm i ri i ashpër është gjithashtu i dukshëm në skenën diplomatike, ku diplomatët luftëtarë të  të udhëhequr nga zëdhënësi i ministrisë së jashtme Zhao Lijian, kanë kaluar nga mohimi në sulme të drejta ndaj kujtdo që guxon të kritikojë veprimet e Kinës. Zyrtarët kanë kërcënuar haptazi Australinë, kanë vendosur fyerje të ashpra kundër diplomatëve dhe politikanëve të huaj dhe kanë lëshuar mohime të egra se koronavirusi filloi në Kinës.

Në mënyrë paradoksale, këta diplomatë vareshin nga hyrja në botën e jashtme – përfshirë VPN-të të ndaluara në Kinë – për të forcuar karrierën e tyre përmes nacionalizmit të brendshëm.

Konspiracionizmi i rrezikshëm i Amerikës

Kina bëri shumë gjëra të tmerrshme këtë vit. Por ashtu si vitet e para të Luftës së Parë të Ftohtë prodhuan McCarthyism të egër së bashku me spiunët e vërtetë rusë, ashtu edhe politika amerikane tregon shenja shqetësuese të paranojës joproduktive dhe partizane për ndikimin kinez. Kjo tashmë ka shkaktuar probleme në kundërzbulimin, por mund të përkeqësohet. Teoritë e konspiracionit Trumpist rreth zgjedhjeve po kthehen gjithnjë e më shumë rreth Kinës.

Politikanët republikanë kanë marrë një ton drejtpërdrejt racist për Kinën, ndërsa racizmi anti-aziatik në Shtetet e Bashkuara është rritur këtë vit – jo për herë të parë. Këto ndërrime janë pjesërisht rezultat i një rrjeti të fuqishëm aktivistësh kinezë të ekstremit të djathtë në Shtetet e Bashkuara, në mënyrë të dukshme rrjeti i përqendruar në Epoch Times, një gazetë e drejtuar nga Falun Gong së bashku me miliarderin dhe aleatin e Steve Bannon Guo Wengui.

Njerëz si Guo dhe themeluesi i Falun Gong Li Hongzhi shpesh hidhen si disidentë, por kundërshtimet e tyre ndaj PPK nuk janë ideologjike: Ata humbën në betejat e pushtetit në Kinë dhe ikën si rezultat.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Foreign Policy, përkthyer nga Hashtag.al