Vendosni fjalën kyçe....

Pompeo akuzon Rusinë për sulmin kibernetik më të madh ndaj qeverisë amerikane, Trump nuk përjashton as Kinën


Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Mike Pompeo ka fajësuar Rusinë për atë që është përshkruar si sulmi më i keq ndonjëherë i spiunazhit kibernetik ndaj qeverisë amerikane.

Ne mund të themi shumë qartë se ishin Rusët ata që u morën me këtë aktivitet,” tha Z. Pompeo të premten.

Presidenti Trump minimizoi ashpërsinë e sulmit – duke thënë se ishte “nën kontroll” – dhe hodhi dyshime mbi rolin e Rusisë, duke lënë të kuptohet përfshirjen kineze.

Ndërhyrja kibernetike, që synon softuerin e bërë nga firma amerikane SolarWinds, u gjet javën e kaluar.

Sidoqoftë, ajo po vazhdonte për muaj të tërë. Rusia ka mohuar çdo përfshirje në sulm.

Ndër agjencitë amerikane në shënjestër ishte zyra që administron armët bërthamore.

Kjo organizatë qeveritare, departamenti i energjisë i SHBA, tha megjithatë se siguria e arsenalit nuk ishte komprometuar.

Disa organizata të tjera në botë, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, kuptohet se kanë qenë në shënjestër të hakerave duke përdorur të njëjtin program të menaxhimit të rrjetit.

Studiuesit, të cilët e kanë quajtur haben Sunburst, thonë se mund të duhen vite për të kuptuar plotësisht atë që është një nga sulmet më të mëdha ndonjëherë kibernetike.

Çfarë tha Pompeo për sulmin kibernetik?

Në një intervistë në radiofonike me drejtuesin e emisionit, Mark Levin të premten, Z. Pompeo tha se ai besonte se Rusia, për një periudhë disa mujore, kishte depërtuar në disa agjenci qeveritare të SHBA-së dhe ndërmarrjeve private, së bashku me kompani të tjera dhe qeveri në të gjithë botën.

Ai tha se kishte “një përpjekje të rëndësishme për të përdorur një pjesë të softuerit të palës së tretë për të ngulitur në thelb kodin brenda sistemeve të qeverisë amerikane”.

Së bashku me departamentin e energjisë të SHBA, agjencitë federale të shënjestruara nga ajo që është përshkruar si një operacion i sofistikuar spiunazhi kibernetik përfshijnë Thesarin dhe departamentet e sigurisë së vendit, shtetit, mbrojtjes dhe tregtisë.

Z. Pompeo tha se hetuesit amerikanë që vëzhgonin sulmin ishin ende “duke shpaketuar pikërisht atë”, dhe se shumica e informacionit do të mbetej e klasifikuar.

Ai tha se Rusia po përpiqej të “minonte mënyrën tonë të jetës”, duke shtuar se Presidenti rus “Vladimir Putin mbetet një rrezik real”.

Cili ka qenë reagimi i presidentit?

Në dy Twitter-a të shtunën, Z. Trump përsëri ndezi atë që etiketon “mediat e lajmeve të rreme” për ekzagjerimin e çështjes.

Ai shkroi: “Sulmi kibernetik është shumë më i madh në “Fake News Media” sesa në realitet.

“Unë kam qenë i informuar plotësisht dhe gjithçka është nën kontroll. Rusia, Rusia, Rusia është kënga me përparësi kur çdo gjë ndodh sepse Lamestream është, për arsye kryesisht financiare, i ngurtësuar për të diskutuar mundësinë që mund të jetë Kina (mundet!).

Ai nuk përmendi komentet e sekretarit të tij të shtetit dhe nuk dha prova për ndonjë përfshirje kineze.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *