Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthen vullkani Stromboli në Itali (Video)


Instituti Kombëtar Italian i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë ka raportuar një shpërthim në majë të Vullkanit Stromboli, në ishullin jugor afër bregdetit të Siçilisë.

I përshkruar me “intensitet i lartë”, ngjarja ndodhi të hënën në mëngjes (koha lokale) dhe u kap nga kamerat e vëzhgimit, termike dhe vizuale, të vendosura atje nga dega Sicilian e institutit.

Imazhet tregojnë fillimin e shpërthimit dhe rrjedhat e lavës që rrjedhin me shpejtësi nga ana qendrore-jugore e Vullkanit, nga një lartësi prej 190 metra.

Instituti raportoi se ngjarja zgjati katër minuta dhe “nga pikëpamja sizmologjike” ajo “karakterizohej nga një sekuencë ngjarjesh shpërthyese dhe rrëshqitje toke”.

Ai gjithashtu raportoi asnjë ndryshim në kushtet e përgjithshme të vullkanit.

Vullkani Stromboli është një nga më aktivët në tokë, me shpërthime të vogla dhe llavën spektakolare që zbret nga krateri direkt në det.