Vendosni fjalën kyçe....

BE-ja vendos sanksione për Lukashenkën dhe 13 zyrtarë


Bashkimi Evropian vendosi sanksione kundër Alyaksandr Lukashenkës, djalit të tij, Viktar, dhe 13 zyrtarëve të tjerë bjellorusë, përgjegjës për “dhunë, arrestime të pajustifikueshme dhe falsifikim” të zgjedhjeve presidenciale.

Gazeta Zyrtare e BE-së publikoi të premten emrat e 15 individëve që u ndalohen vizat dhe u ngrihen asetet.

Ata u bashkohen 40 zyrtarëve të tjerë bjellorusë, të cilët u sanksionuan me masa të ngjashme në fillim të tetorit, për rolin e tyre të pretenduar në shtypjen brutale të protestuesve dhe opozitës.

Protestuesit në Minsk dhe qytete të tjera, për gati tre muaj, kërkojnë dorëheqjen e Lukashenkës, duke e akuzuar për falsifikimin e zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Autoritetet u janë përgjigjur brutalisht protestave, me rrahje dhe arrestime masive.

Lukashenka mban pushtetin në Bjellorusi qysh në vitin 1994.

Ai i mohon akuzat për manipulim të votave dhe i fajëson disa vende të Bashkimit Evropian për përpjekje për të detyruar ndryshimin e regjimit.

Vendet perëndimore refuzojnë ta njohin Lukashenkën si udhëheqës legjitim të Bjellorusisë dhe i kërkojnë atij ta transferojë pushtetin në mënyrë paqësore.