Vendosni fjalën kyçe....

Erdogan-Macronit: Ti s’e di historinë e Francës, s’na mban dot leksion mbi humanizmin


Duke kujtuar masakrat e Francës në Algjeri dhe Ruandë, presidenti turk tha se presidenti francez ‘nuk mund të na japë leksione për njerëzimin’.

Vërejtjet e Erdoganit erdhën në një simpozium të mbajtur në kryeqytetin e vendit, Ankara.

Në një referim të drejtpërdrejtë ndaj presidentit Emmanuel Macron, Erdogan tha: “Ju nuk keni njohuri të historisë. Ju nuk e dini historinë e Francës. Ju nuk mund të na mbani leksione mbi njerëzimin.” – shtoi ai, duke kujtuar masakrat në Algjeri ku u vranë rreth 1 milion njerëz dhe në Ruandë ku 800,000 njerëz u vranë.

“Mos u ngatërroni me Turqinë dhe popullin turk.” – shtoi Erdogan.

Më herët të enjten, përpara një samiti të vendeve anëtare të BE-së jugore, Macron tha: “Ne duhet të jemi të ashpër me qeverinë turke dhe jo me popullin turk, i cili meriton më shumë se qeveria Erdogan.”


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *