Vendosni fjalën kyçe....

Samsungu pret fitime kolosale nga shitja e çipave të memories


Gjiganti elektronik Samsung pret një fitim të lartë gjatë pjesës së dytë të vitit 2020, kryesisht falë shitjeve të shumta të kompanisë të çipave të memories.

”Fitimet nga bizneset e saj thelbësore do të rriten 22,7 % nga viti në vit në 6,8 miliardë dollarë”, njoftoi kompania e Koresë së Jugut.

Sidoqoftë, shitjet e përgjithshme ka të ngjarë të bien me 7,3 % për shkak të Covid-19, që do të ketë një ndikim të rëndësishëm në kërkesën e produkteve kryesore të tij.

Samsung është udhëheqësi i tregut në prodhimin e çipave, smartfonëve dhe TV/DPA.