Vendosni fjalën kyçe....

Trump “paralajmëron” shkarkimin e zyrtarit të lartë të shëndetit


Presidenti amerikan Donald Trump ka lënë të nënkuptohet se synon të pushojë nga puna Dr. Anthony Fauci, një anëtar i lartë i TASK FORCE së Covid-19 i ngritur nga Shtëpia e Bardhë.

Trump shpërndau një postim në Twitter nga një ish-kandidat i kongresit, i cili bëri thirrje për shkarkimin e Fauci, duke e akuzuar atë për ndryshimin e pozicionit të tij lidhur me pandeminë.

DeAnna Lorrene në postimin e saj thoshte se Fauci pretendoi se virusi “nuk përbën asnjë kërcënim” për publikun e SHBA-së më 29 shkurt. Trump dhe Fauci kohët e fundit kanë qenë në mosmarrëveshje me njëri-tjetrin në lidhje me kohën e marrjes së masave lidhur me koronavirusin.

Megjithëse Fauci ka kërkuar media që të mos e vënë atë përballë presidentit, ai mori pjesë në një intervistë televizive të dielën, duke thënë se Trump mund të kishte shpëtuar më shumë jetë nëse ai do i kishte dëgjuar më herët ekspertët mjekësorë.

Fauci, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, gjithashtu tha se ai “nuk mund të garantojë” se do të ishte e sigurt për të votuar fizikisht në zgjedhjet presidenciale të nëntorit për shkak të pandemisë.

Trump, i cili ka mbrojtur reagimin administratës së tij lidhur me Covid-19, ka shprehur shqetësimin për fletëvotimet me postë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *