Vendosni fjalën kyçe....

Forcat afgane vrasin 27 talebanë, marrëveshja e paqes në udhëkryq


Forcat afgane të sigurisë thanë të shtunën se të paktën 27 kryengritës talebanë u vranë në provincën veriore Badakhshan në kufi me Taxhikistanin.

Ministria e Mbrojtjes tha në një deklaratë se kryengritësit u vranë në sulmet ajrore dhe tokësore në rrethet Warduj dhe Nusay mbrëmjen e kaluar.

Ajo tha se nëntë kryengritës u plagosën gjithashtu në operacionet që synojnë të shkatërrojnë planet e talebanëve për të sulmuar këto dy rajone.

“Asnjë civil nuk është dëmtuar në këto operacione,” tha Rouhullah Ahmadzai, një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes.

Ndërkohë, talebanët i kanë dënuar këto operacione si “krime lufte”.

“Dhjetëra shtëpi civile janë shkatërruar, shumë kopshte dhe ferma janë shkatërruar dhe humbje të rënda trupore dhe financiare u janë shkaktuar fshatarëve të pafajshëm,” tha Zabiullah Mujahed, zëdhënësi i grupit, në një deklaratë.