Vendosni fjalën kyçe....

Korab Lita sulmon Rudina Hajdarin: Po bëhet pjesë e pazareve për Reformën Zgjedhore


Në seancën e sotme parlamentare, deputeti Korab Lita ka sulmuar ashpër kolegen e tij Rudina Hajdarin, duke e akuzuar atë se është bërë pjesë e pazareve politike për Reformën Zgjedhore.

“Mandati i këtij parlamenti po përfundon. Zgjedhjet e parakoheshme mund të jenë në horizont. Para dy javësh u ngrit këshilli politik me përfaqësues nga të gjitha partitë. Ne deputetët e opozitës parlamentare vendosemi në një kontekst të ri. Ne pranuam mandatet pasi kolegët tanë dogjën mandatet për t’i dhënë shqiptarëve përfaqësim.

Kjo s’do të thotë se ky përfaqësim duhet të çonte te pazaret. Ne si opozita i morëm mandatet kur rregullat e lojës ishin prishur. Unë në pjesën e mbetur të jetës së këtij parlamenti do i denoncoj. Rikthimi i garës ndërpartiake ishte sfida jonë më e madhe. Përfaqësuesja jonë në këshillin politik po bëhet pjesë e Këshillit Politik, është shenja e parë se si gara prishet dhe po bëhet pazar mes partisë. Misioni ynë i vetëm ishte hapja e garës për të mos pasur lista të mbyllura. Unë druaj se ky mision është bërë i paqenë, pasi misioni i opozitës duhet të jetë denoncimi i opozitës së dorëhequr. Ky është misioni im personal. Gara politike do të kthehet një ditë në Shqipëri. Edhe sikur i vetëm do e përmbush këtë mision“, tha Lita.

Korab Lita, ish-krahu i djathtë i Xhelal Mziut në bashkinë e Kamzës dha  dorëheqjen si zv/kryetar i kësaj bashkie, për t’u bërë deputeti i 100-të i Parlamentit të Shqipërisë, pasi opozita kishte djegur mandatet.