Vendosni fjalën kyçe....

Felicity Huffman – Prova se mund t’ia hedhësh paq me çdo gjë nëse ke famë dhe para


Aktorja e serialit “Shtëpiaket e Dëshpëruara” Felicity Huffman, do të qëndrojë në burg vetëm 14 ditë pasi u shpall fajtore për falsifikimin e rezultateve të së bijës në shkollë, duke na provuar kështu se ekzistojnë dy sisteme të drejtësisë: Një për të pasurit e të famshmit dhe një për të gjithë të tjerët.

Huffman u deklarua fajtore se kishte paguar 15,000 dollarëve për të falsifikuar rezultatet e SAT,  të vajzës së saj Sophia – provimet vendimtare për pranimin e saj në kolegj.

Gjykata e dënoi aktoren me dy javë burg, 250 orë shërbim në komunitet, një gjobë prej 30,000 dollarësh dhe një vit në liri por e mbikëqyrur, shkruan “RT“.

Por nuk kaloi shumë kohë që rasti i saj të krahasohej në rrjet me atë të Tanya McDowell, një grua nga Connecticut e cila falsifikoi një dokument rezidencial në vitin 2011 për të regjistruar djalin e saj në një shkollë më të mirë.

McDowell u dënua me pesë vjet burg dhe do të ishte përballur me një dënim edhe më të gjatë nëse ajo nuk do të kishte bërë një marrëveshje me prokurorët.

E pastrehë, McDowell në atë kohë tha që ajo dhe djali i saj kishin mundur të flinin në një apartament në Bridgeport natën, por gjatë ditës duhej të largohej, dhe jetonte në furgonin e saj ose në strehimore.

McDowell ishte e akuzuar më parë për drogë, por kjo nuk e ndryshon faktin se asaj dënimi fillestar që iu dha ishte 130 herë më i lartë se sa dënimi i dhënë tani për aktoren.

Mbase kjo ndodh sepse siç thonë disa komentues, Huffman është e bardhë dhe McDowell me ngjyrë, duke sugjeruar kështu se sistemi i drejtësisë amerikane është racist. Por me shumë gjasa më shumë rol këtu luan fama dhe pasuria që Huffman ka, në krahasim me McDowell që nuk kishte praktikisht asgjë.