Vendosni fjalën kyçe....

Policia gjermane kap drogë me vlerë 9.5 milionë euro


Policia gjermane ka kapur 50,000 tableta LSD, një goditje rekord kundër rrjetit ndërkombëtar të drogës.

DW shkruan se policia gjermane ka raportuar për zbulimin e jashtëzakonshëm të drogës në shtetin jug-perëndimor të Rheinland-Pfalz. Sasia e llojit LSD, është më e madhja e kapur ndonjëherë në Gjermani dhe kriminelët pan-evropian janë vënë nën hetim.

Policia në jugperëndim të Gjermanisë tha të hënën se ata kapën 646 kilogramë drogë, duke përfshirë një rekord prej 49,500 tableta të LSD, gjatë një bastisje kundër një rrjeti të dyshuar ndërkombëtare të drogës më parë këtë vit.

Policia kapi drogën, e cila gjithashtu përfshinte hashash, ekstazi dhe amfetaminë, në janar në dy vende të ndara në shtetin e Rheinland-Pfalz.

Prokurorët thanë se vlera e rrugës së sasisë së drogës ishte rreth 9.8 milionë euro.

Autoritetet gjermane nisën hetimet për rrjetin ndërkombëtar pasi policia suedeze bërë një goditje në mes të vitit 2017, duke arrestuar një çift 33 vjeçar që jetonte në Andernach, një qytet i vogël në Rajonin e Pfalzit të veriut.

Policia vazhdoi hetimet duke identifikuar gjithsej 11 të dyshuar dhe beson se rrjeti ka qenë aktive në të gjithë Evropën, duke kontrabanduar drogë në dhe nga Britania, Belgjika, Holanda, Norvegjia dhe Suedia.

Gjatë bastisjes së janarit, policia arrestoi gjithashtu shtatë të dyshuar, katër prej të cilëve banues në Rheinland-Pfalz.

Rolf Wissen, një zëdhënës i zyrës së prokurorisë, tha se zyrtarët nuk kishin publikuar të dhëna trafikun deri tani sepse hetimi është ende në vazhdim.