Vendosni fjalën kyçe....

Përplasje në Venezuelë, dy të vdekur në kufirin me Brazilin


Të paktën dy persona kanë mbetur të vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur pas një përleshje në kufirin mes Venezuelës dhe Brazilit. Forcat e sigurisë së Venezuelës hapën zjarr ndaj një grupi civilësh që u përpoqën t’i pengonin ata të bllokonin kufirin. Presidenti i kontestuar i Venezuelës, Nicolas Maduro, njoftoi për mbylljen e kufirit me Brazilin, për të bllokuar ndihmat humanitare.

“Kufiri me Brazilin do të mbyllet plotësisht dhe absolutisht deri në njoftimin e radhës”, tha Maduro. Udhëheqësi i majtë tha në një fjalim televiziv se po shqyrton mbylljen e kufirit edhe me Kolumbinë për të ndaluar opozitën që të fusë ndihma. Dhjetëra vende, në mesin e tyre edhe SHBA-ja, e kanë njohur udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido, si president të përkohshëm të Venezuelës. Guaido e ka shpallur veten lider të përkohshëm gjatë protestave antiqeveritare në Venezuelë, muajin e kaluar.