Vendosni fjalën kyçe....

Arrestohet e bija e themeluesit të Huawei-t, akuzohet se shkeli embargon amerikane ndaj Iranit


Autoritetet kanadeze kanë arrestuar një ekzekutive të lartë të kompanisë kineze të pajisjeve elektronike dhe të telekomunikacionit “Huwaei”.

Ai është ndaluar pasi kërkohet nga SHBA-ja, ku akuzohet se ka shkelur kushtet e embargos së vendosur nga presidenti Trump ndaj Iranit.

Arrestimi i Meng Wanzhou, shefe e financave të “Huawei”-t dhe zëvendëskryetari i bordit, është konfirmuar nga autoritetet kanadeze.

Ajo është vajza e themeluesit të kompanisë, Ren Zhengfei. Gruaja u arrestua të shtunën dhe është në pritje të seancës së lirimit me kusht të planifikuar për të premten, zëdhënësi i Kanadasë i Drejtësisë, Ian McLeod i tha “The Globe” dhe “Mail”.

Ai refuzoi të japë detaje rreth rrethanave të arrestimit të ekzekutives kinez, duke thënë se ajo ishte “kërkuar për ekstradim nga Shtetet e Bashkuara”.

Mcleod refuzoi të sqaronte akuzat me të cilat Meng mund të përballej në SHBA.

“Wall Street Journal” raportoi në prill, se autoritetet amerikane e kanë hetuar gjigantin e telekomunikacionit kinez që prej vitit 2016-të për dyshimin e anashkalimit të sanksioneve iraniane dhe furnizimin e produkteve me origjinë nga SHBA në Republikën Islamike.