Vendosni fjalën kyçe....

Meta takon Macron-in në Paris, çfarë diskutuan dy presidentët


Presidenti shqiptar, Ilir Meta, është takuar sot me homologun e tij francez, Emmanuel Macron.

Presidenti Meta ndodhet në Francë, ku është i ftuar që të marrë pjesë në ceremoninë, e cila përkujton përfundimin e Luftës së Parë Botërore (1914-1918) dhe viktimat e shkaktuara prej saj.

Në këtë ceremoni marrin pjesë presidenti amerikan, Trump, kancelarja gjermane Merkel dhe liderë të shumtë nga vende të tjera nga mbarë bota.

Njoftimin e takimit e ka bërë vetë kreu i Shtetit shqiptar, i cili shkruan se marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe forcimi i BE-së, kishin qenë çështjet kryesore rreth të cilave ishte diskutuar.

“Shumë i lumtur të takoj Presidentin e Francës, Emmanuel Macron, të shpreh vlerësimet për marrëdhëniet tradicionale dhe të shkëlqyera mes dy vendeve dhe rëndësinë e dinamizmit të tyre e njëkohësisht rolin e tij për një Europë më të fortë e më të bashkuar.” – shkruan Meta në faqen e tij në “Facebook”.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *