Vendosni fjalën kyçe....

Pyetja jashtë kontekstit që Merkel i bëri dje Putin-it në Stamboll


Kriza siriane nuk ishte e vetmja çështje që u diskuta në samitin e Stambollit. Angela Merkel pyeti në rusisht Valdimir Putin nëse palltoja që kishte veshur ishte një pallto siberiane. “Pallto siberiane?”, ishte pyetja e Merkel. Putini buzëqeshi dhe shpjegoi se palltoja e tij nuk ishte siberiane.

Koo pytetje e Merkelit erdhi pasi “xhaketa siberiane” e Putinit dukej mjaft ‘mbresëlënëse’ pasi një veshje e tillë ishte shumë e trashë për temeraturën 17 gradë Celsius në Stamboll. Për shumë të huaj, Rusia është praktikisht sinonim i Siberisë pasi është një vend i ftohtë. Të shtunën, udhëheqësit e Turqisë, Francës, Gjermanisë dhe Rusisë u takuan në Stamboll, ku ata përpunuan një vizion të përbashkët për hapat drejt pajtimit në Sirinë e shkatërruar nga lufta.

Burimi: RT


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *