Vendosni fjalën kyçe....

“Ukraina do e ndalojë Putinin” – Biden në samitin e NATO-s,


Presidenti amerikan Biden u zotua të mbrojë me forcë Ukrainën kundër pushtimit të Rusisë në samitin e NATO-s në Uashington të martën, duke përdorur skenën globale për t’u treguar aleatëve brenda dhe jashtë vendit se ai ende mund të udhëheqë.

Biden, 81 vjeç, ka duruar 12 ditë pyetjesh të furishme në lidhje me aftësinë e tij për postin, ndërsa disa nga kolegët e tij demokratë në Capitol Hill dhe donatorët e fushatës kanë frikë se ai do i humbasë zgjedhjet e 5 nëntorit pas një debati të ndërprerë më 27 qershor.

“Putin nuk dëshiron asgjë tjetër veç nënshtrimin e plotë të Ukrainës dhe ta fshijë atë nga harta,” tha Biden në mirëseardhjen e tij për vendet anëtare të NATO-s në samit.

“Ukraina mund dhe do ta ndalojë Putinin”.

Shtëpia e Bardhë shpreson se ai mund të kthejë faqen në një periudhë të vështirë në presidencën me fjalimin e tij të profilit më të lartë politik që nga debati, megjithëse disa diplomatë në samit thanë se dëmi ishte i vështirë për t’u fshirë.

Të martën, Biden foli për një teleprompter me një zë të fortë dhe të sigurt dhe kryesisht shmangu goditjet verbale dhe shenjat e konfuzionit që shënuan paraqitjen e tij në debat.

“Sot NATO është më e fortë se sa ka qenë ndonjëherë në historinë e saj,” tha ai.

Biden ka kundërshtuar thirrjet për të hequr dorë në garën e tij kundër republikanit Donald Trump, 78 vjeç, duke u zotuar se do e mundë atë në nëntor. Deri tani, ai ka ruajtur mbështetjen publike të shumicës së elitës së partisë së tij.