Vendosni fjalën kyçe....

Trump do të thellojë lidhjet me Japoninë dhe Korenë e Jugut, thonë aleatët e tij


Aleatët e Donald Trump po sigurojnë zyrtarët në Japoni dhe Korenë e Jugut se kandidati republikan presidencial do të mbështesë një përpjekje të epokës së Bidenit për të thelluar lidhjet trepalëshe që synojnë kundërvënien ndaj Kinës dhe Koresë së Veriut. thanë njerëz të njohur me bisedat.

Në bisedat e javëve të fundit, këshilltarët e politikave me veshin e Trump u kanë dhënë këtë mesazh zyrtarëve në Seul dhe Tokio: nëse Trump merr sërish detyrën, ish-SHBA. Presidenti do të mbështesë punën e dy kryeqyteteve për të ngrohur lidhjet dikur të ftohta dhe për të avancuar bashkëpunimin ushtarak, ekonomik dhe diplomatik për të lehtësuar tensionet globale, thanë njerëzit.

Bisedat u përshkruan për Reuters nga republikanë dhe zyrtarë nga secili prej vendeve aziatike, disa prej të cilëve ishin të përfshirë drejtpërdrejt.

Shtytja e paraportuar më parë është pjesë e një përpjekjeje të aleatëve të Trump për të bindur miqtë më të ngushtë të Uashingtonit në Azi se qasja e tij e ashpër ndaj aleancave tradicionale përfundon në brigjet e Indo-Paqësorit.

Atje, SHBA përballet me tensione të shtuara mbi Tajvanin dhe Detin e Kinës Jugore, një partneritet të ri kinez me Rusinë dhe miqësinë e Presidentit rus Vladimir Putin me Korenë e Veriut.

“Unë i sigurova ata se aleanca do të jetë e fortë, se Trump e pranon se ne duhet të punojmë ngushtë me aleatët tanë për të mbrojtur interesat e tyre,” tha Fred Fleitz, një ish-shef shtabi në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Trump, i cili udhëtoi për në Japoni dhe takoi zyrtarë. atje duke përfshirë këshilltarin e sigurisë kombëtare Takeo Akiba këtë muaj.

Këto biseda kanë peshë shtesë pas performancës katastrofike të debatit të Biden të enjten, e cila mund të shtyjë votuesit e pavendosur drejt Trump dhe ka nxitur thirrjet që ai të tërhiqet në garën e 2024-ës.

Aleatët e Trump kanë paraqitur plane të tjera të politikës së jashtme nëse ai fiton në nëntor, duke përfshirë një plan paqeje në Ukrainë dhe një për ristrukturimin e financimit të NATO-s. Sigurimet për Japoninë dhe Korenë e Jugut shkojnë më tej sepse ato përfshijnë bisedime të drejtpërdrejta me zyrtarë të huaj. Në maj, ish-zyrtarët e politikës së jashtme të Trump u takuan me kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu.

Fushata e Trump nuk ka konfirmuar nëse ai do t’i pranonte këto propozime.

“Askush nuk ka autoritetin të flasë me një qeveri të huaj dhe të bëjë premtime në emër të Presidentit Donald Trump,” tha Chris LaCivita, këshilltar i lartë i fushatës Trump, kur u pyet për garancitë. Seksioni i politikave në faqen e internetit të fushatës së Trump nuk e trajton këtë temë.

Fleitz tha se ai nuk po fliste për Trump dhe në vend të kësaj ofronte një vlerësim bazuar në përvojën e tij me kandidatin. Ai tha se SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut ka të ngjarë të punojnë së bashku për të kundërshtuar Kinën dhe Korenë e Veriut nën një mandat tjetër të Trump.

Dhjetëra takime janë mbajtur ose planifikuar në nivelet më të larta të qeverive japoneze dhe koreano-jugore me grupe mendimi të krahut të djathtë, si Instituti Amerika e Parë i Politikës, Fondacioni Heritage dhe Instituti Hudson, të njohur si planifikimi i politikave që Trump mund të vendosë në 2025, thanë burimet.

Një zyrtar aziatik informoi për takimet e fundit rajonale me aleatët e Trump tha se qeveria e tyre po i merrte seriozisht takimet dhe i konsideroi ato një përfaqësim të besueshëm të vendit ku mund të qëndrojë Trump.