Vendosni fjalën kyçe....

Claudia Sheinbaum drejt fitores për tu bërë presidentja e parë grua e Meksikës


Claudia Sheinbaum është drejt një fitore dërrmuese për t’u bërë kështu presidentja e parë femër e Meksikës, duke trashëguar projektin e mentorit të saj dhe udhëheqësit në largim Andres Manuel Lopez Obrador, popullariteti i të cilit në mesin e të varfërve ndihmoi në triumfin e saj.

Rezultatet e përkohshme tregojnë se Sheinbaum kryeson me 59% të votave, kundrejt 29% për Galvez, me 5% të votave totale të numëruara. Galvez nuk ka pranuar dhe u ka thënë mbështetësve të saj të jenë të durueshëm për rezultatet zyrtare, përcjell Reuters.

Fitorja e afërt për Sheinbaum është një hap i madh për Meksikën, një vend i njohur për kulturën e tij macho dhe shtëpia e popullsisë së dytë më të madhe katolike romake në botë, e cila për vite me radhë ka shtyrë më shumë vlera dhe role tradicionale për gratë.

Sheinbaum do të ishte gruaja e parë që do të fitonte zgjedhjet e përgjithshme në Shtetet e Bashkuara, Meksikë ose Kanada.

“Nuk e imagjinoja kurrë që një ditë do të votoja për një grua,” tha 87-vjeçarja Edelmira Montiel, një mbështetëse e Sheinbaum në shtetin më të vogël të Meksikës, Tlaxcala.

“Përpara ne as nuk mund të votonim, dhe kur ju mundeni, ishte për të votuar për personin për të cilin burri juaj ju tha të votoni. Faleminderit Zotit që ka ndryshuar dhe unë mund ta jetoj atë,” shtoi Montiel.

Sheinbaum ka një rrugë të komplikuar përpara. Ajo duhet të balancojë premtimet për të rritur politikat e mirëqenies popullore duke trashëguar një deficit të madh buxhetor dhe rritje të ulët ekonomike.

Ajo është zotuar të përmirësojë sigurinë, por ka dhënë pak detaje dhe zgjedhjet, më të dhunshmet në historinë moderne të Meksikës me 38 kandidatë të vrarë, kanë përforcuar probleme masive të sigurisë. Shumë analistë thonë se grupet e krimit të organizuar u zgjeruan dhe thelluan ndikimin e tyre gjatë mandatit të Lopez Obrador.

Votimi i së dielës u dëmtua gjithashtu nga vrasja e dy personave në qendrat e votimit në shtetin Puebla. Më shumë njerëz janë vrarë – mbi 185,000 – gjatë mandatit të Lopez Obrador sesa gjatë çdo administrate tjetër në historinë moderne të Meksikës, megjithëse shkalla e vrasjeve ka ardhur në rënie.

“Nëse ajo nuk angazhohet për të bërë një nivel investimi që ndryshon lojën në përmirësimin e policimit dhe reduktimin e mosndëshkimit, Sheinbaum ka të ngjarë të luftojë për të arritur një përmirësim të rëndësishëm në nivelet e përgjithshme të sigurisë,” tha Nathaniel Parish Flannery, një analist i pavarur i rrezikut politik në Amerikën Latine.

Partia qeverisëse MORENA ka shpallur gjithashtu kandidatin e saj fitues të garës për kryetar bashkie në Mexico City, një nga postet më të rëndësishme të vendit, megjithëse opozita e ka kundërshtuar këtë dhe pretendon se kandidati i saj fitoi garën.

Duket gjithashtu se MORENA do të ketë një shumicë të thjeshtë në Kongres, sipas kreut të partisë Mario Delgado, duke mos pasur një shumicë prej dy të tretash që do t’i lejonte partisë të shtyjë reformat kushtetuese pa mbështetjen e opozitës.

 

Marrëdhëniet me SHBA

Ndër sfidat e presidentit të ri do të jenë negociatat e tensionuara me Shtetet e Bashkuara mbi flukset e mëdha të emigrantëve të lidhur me SHBA-në që kalojnë Meksikën dhe bashkëpunimi për sigurinë mbi trafikun e drogës në një kohë kur epidemia e fentanilit në SHBA tërbohet.

Zyrtarët meksikanë presin që këto negociata të jenë më të vështira nëse presidenca e SHBA-së fitohet nga Donald Trump në nëntor. Trump është zotuar të vendosë tarifa 100% për makinat kineze të prodhuara në Meksikë dhe tha se do të mobilizojë forcat speciale për të luftuar kartelet.

Në vend, presidenti i ardhshëm do të ketë për detyrë të adresojë mungesat e energjisë elektrike dhe ujit dhe të joshë prodhuesit për t’u zhvendosur si pjesë e tendencës së afërsisë, në të cilën kompanitë i lëvizin zinxhirët e furnizimit më afër tregjeve të tyre kryesore.

Fituesi i zgjedhjeve gjithashtu do të duhet të luftojë se çfarë të bëjë me Pemex, gjigantin shtetëror të naftës që ka parë rënie të prodhimit për dy dekada dhe po mbytet në borxhe.

“Nuk mund të jetë thjesht një gropë e pafundme ku vendosni paratë publike dhe kompania nuk është kurrë fitimprurëse,” tha Alberto Ramos, kryeekonomist i Amerikës Latine në Goldman Sachs. “Ata duhet të rimendojnë modelin e biznesit të Pemex.”

Sheinbaum ka premtuar të zgjerojë programet e mirëqenies, megjithëse Meksika ka një deficit të madh këtë vit.