Vendosni fjalën kyçe....

Zelensky akuzon Kinën se “po punon” për të prishur samitin e paqes në Zvicër


Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, fajësoi Kinën të dielën se “punon shumë” për të ndërprerë samitin e ardhshëm të paqes në Ukrainë, i cili është planifikuar të mbahet në Zvicër nga 15 deri më 16 qershor, përcjell Anadolu.

“Kina, për fat të keq, po punon shumë sot për të parandaluar që vendet të vijnë në samitin e paqes”, tha Zelenskyy në një konferencë shtypi në margjinat e Dialogut Shangri-La në Singapor.

Të premten, Pekini tha se samiti i paqes në Ukrainë “nuk i plotëson” kërkesat e Kinës dhe pritshmëritë e komunitetit ndërkombëtar, të cilat tha se e bëjnë të vështirë pjesëmarrjen e vendit.

Duke shprehur se Kievi nuk është “pozitiv” në lidhje me vendimin e Pekinit për të mos marrë pjesë në samit, Zelenskyy tha se Ukraina ka çdo të drejtë të propozojë iniciativa paqeje vetë për t’i dhënë fund konfliktit më shumë se dy-vjeçar.

“Na takon neve të marrim iniciativën, sepse jemi të vetëdijshëm për të gjitha krizat që Rusia ka sjellë në territorin ukrainas përmes luftës së saj. Me gjithë respektin e duhur, as Kina, as Brazili, as askush tjetër nuk e dinë plotësisht atë që Rusia ka sjellë në këtë luftë”, tha ai.

Lufta Rusi-Ukrainë “do të jetë më e gjatë” me mbështetjen e Kinës për Moskën, pretendoi ai, duke shtuar se kjo është “e keqe për të gjithë botën, duke përfshirë vetë Kinën, e cila thotë se respekton integritetin territorial dhe sovranitetin, të cilat janë parimet kryesore”.

Më herët gjatë ditës, Zelenskyy tha gjatë fjalimit të tij në Dialogun Shangri-La se vendi i tij propozon paqen përmes diplomacisë, e cila përfshin organizimin e samitit të paqes në Ukrainë.

“Ukraina propozon paqen përmes diplomacisë – një format gjithëpërfshirës dhe i drejtë, Samiti Global i Paqes. Dhe unë ftoj rajonin tuaj, udhëheqësit tuaj dhe vendet që të bashkohen”, tha ai.

Duke shprehur se dekadat e fundit “nuk kanë qenë kohë për diplomaci”, presidenti e përshkroi procesin që çoi në luftën në Ukrainë si një “seri dështimesh diplomatike dhe përpjekje të vazhdueshme për ta mbajtur botën të ndarë në sfera influencimi”.

“Si rezultat – luftë. Kur nevojitej uniteti, bota u nda. Kur kërkoheshin vendime të guximshme, shumë ishin të kënaqur me status quo-në. Dhe kur veprimi parandalues ​​ishte i nevojshëm për të shmangur më të keqen, agresorit iu dha disi kohë për t’u përgatitur, “shtoi ai.

Ukraina “nuk do të ankohetdhe ka gjetur një mënyrë për të rivendosur diplomacinë, tha ai, duke shtuar se shumica e vendeve “dëshirojnë dhe janë të afta të bashkëpunojnë me të vërtetë, të paktën për sa i përket sigurisë kolektive”.

Presidenti ukrainas nënvizoi formimin e koalicioneve që variojnë nga ato ushtarake tek ato humanitare, duke thënë se koalicione të tilla bashkojnë vendet dhe i bashkojnë ato përmes diplomacisë.

“Diplomacia funksionon – kur me të vërtetë synon të mbrojë jetën”, tha Zelenskyy, duke shtuar se një arkitekturë e re sigurie për Ukrainën po zhvillohet bazuar në marrëveshjet dypalëshe të sigurisë me partnerët e Kievit.

“Tashmë ka 15 marrëveshje të tilla dhe do të vijnë edhe më shumë. Këto marrëveshje janë gjithëpërfshirëse, duke mbuluar gjithçka, nga bashkëpunimi në mbrojtje deri te ndërveprimi politik dhe ekonomik. Diplomacia rikthen zakonin e botës për të zbatuar kushtet e marrëveshjeve në jetën reale”, tha ai.

 

Rusia kundërshton komentet e Zelenskyt

Në përgjigje të fjalimit të Zelenskyy, ambasada ruse në Singapor postoi një deklaratë në Telegram, duke përshkruar pjesëmarrjen e tij në Dialogun Shangri-La si “na la një ndjenjë indinjate”.

“Fjalimi i tij (Zelenskyy) në mbështetje të diplomacisë nuk ishte gjë tjetër veçse një tallje e diplomacisë. Një shembull i gjallë është e ashtuquajtura konferencë e paqes në Zvicër që do të mbahet në mes të qershorit”, thuhet në deklaratë.

Ai pretendoi se pjesëmarrja e Zelenskyy në konferencë është një “zgjidhje e fundit” për të bindur Jugun Global të marrë pjesë në samitin e paqes në Ukrainë, për të cilin ai argumentoi se synon të formulojë dhe imponojë një ultimatum ndaj Rusisë.

“Zelensky dhe shefat e tij nga SHBA-ja dhe BE-ja nuk arritën të kuptojnë se ultimatumet nuk janë diplomaci dhe nuk do t’i japin fund armiqësive, të shkaktuara nga mbështetja e armëve nga NATO-ja”, thuhet në deklaratë.

“Por ne shpresojmë që mençuria mijëravjeçare e mishëruar aktualisht në arkitekturën e udhëhequr nga ASEAN, do të mbizotërojë dhe do të ndihmojë vendet anëtare të ASEAN-it të bëjnë zgjedhjen e duhur në mbështetje të një rendi të ri global shumëpalësh në zhvillim”, shtohet në deklaratën e Ambasadës Ruse.