Vendosni fjalën kyçe....

Ish-komandanti i NATO-s thotë se rajoni rus duhet “neutralizuar”


Ish-komandanti suprem i NATO-s, James Stavridis, ka sugjeruar që anëtarët e bllokut ushtarak duhet të “neutralizojnë” enklavën më perëndimore të Rusisë të Kaliningradit nëse Moska rrezikon seriozisht sigurinë e shteteve baltike.

Kaliningrad i përkiste Gjermanisë deri në fund të Luftës së Dytë Botërore, por iu dorëzua Bashkimit Sovjetik sipas Marrëveshjes së Potsdamit. Ajo mbeti pjesë e Rusisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe, pas disa valëve të njëpasnjëshme të zgjerimit të NATO-s, u gjend plotësisht e rrethuar nga anëtarët e bllokut.

Në një shkrim për Bloomberg, botuar të enjten teksa Rusia po festonte 79-vjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste, Stavridis përshkroi pikëpamjet e tij për Kaliningradin si shqetësimin e fundit të mbetur që pengon Detin Baltik të kthehet në një “liqen të NATO-s”.

“Një vështrim në një hartë tregon se kjo është kryesisht e vërtetë – vija bregdetare ka disa pjesë të territorit rus. Pjesa tjetër e bregdetit bregdetar është në duart e NATO-s: Suedia, Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Gjermania dhe Danimarka”, shkroi Admirali në pension i marinës amerikane dhe ish-komandanti suprem i aleatëve të NATO-s.

Stavridis vlerësoi stërvitjen e Operacioneve Baltike të vitit të kaluar si një demonstrim se si NATO-ja mund të përdorte forcat e saj të Detit Baltik në të gjithë spektrin e veproimtarisë detare” për të dërguar një “sinjal ogurzi” në Rusi.

“Kërkoni që NATO-ja të ushtrojë presion mbi Kaliningradin e vogël, i cili vepron si një pykë gjeografike midis shteteve baltike të NATO-s – Estonia, Letonia dhe Lituania – dhe pjesës tjetër të aleancës”, shkroi Stavridis.

“Në rast lufte, Kaliningrad do duhet të neutralizohet në mënyrë që forcat tokësore ruse – me gjasë që veprojnë përmes shtetit vasal të Moskës, Bjellorusisë – të mos mund të marrin kontrollin e hendekut kritik të Suwalki-t.”

Hendeku Suwalki është një rrip i ngushtë toke midis Bjellorusisë aleate të Moskës dhe Kaliningradit që kalon përgjatë kufirit Lituani-Poloni.

Në vazhdën e konfliktit në Ukrainë, vendet baltike të NATO-s kanë kufizuar trafikun tokësor midis kontinentit rus dhe Kaliningradit nën një embargo të BE-së. Megjithatë, ata ndaluan së vendosuri një bllokadë të plotë pasi disa analistë kanë sugjeruar se ndërprerja e qasjes së Rusisë në territorin e saj mund, në një farë mase, të konsiderohet si një “casus belli” – një shkak për shpalljen e luftës.

Polonia dhe Lituania organizuan kohët e fundit stërvitje ushtarake në zonën strategjike, pasi mediat perëndimore dhe zyrtarët spekuluan se Rusia mund të synonte territorin në rast të një konflikti në shkallë të plotë.

Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur të ketë ndonjë plan për të sulmuar aleancën, me presidentin Vladimir Putin duke theksuar se Moska “nuk ka interes gjeopolitikisht, ekonomikisht apo ushtarakisht” për ta bërë këtë.

“Rusia do bëjë gjithçka për të parandaluar një konflikt global, por në të njëjtën kohë ne nuk do lejojmë askënd të na kërcënojë”, tha Putin në fjalimin e tij në paradën ushtarake të Ditës së Fitores në Moskë.