Vendosni fjalën kyçe....

Kandidati i SPD gjermane sulmohet para zgjedhjeve evropiane


Një kandidat për partinë e qendrës së majtë të kancelarit Olaf Scholz në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të muajit të ardhshëm është plagosur rëndë gjatë fushatës në Gjermaninë lindore, tha partia të shtunën.

Matthias Ecke, një kandidat i Social Demokratëve (SPD), u sulmua teksa vendoste postera politikë në Dresden të premten në mbrëmje, sipas partisë.

Ai u dërgua në spital dhe kërkoi ndërhyrje kirurgjikale për plagët e tij, u tha në deklaratë.

Policia tha se 41-vjeçari u sulmua dhe u godit me shkelma nga katër burra dhe se i njëjti grup me sa duket kishte sulmuar një punonjës të Partisë së Gjelbër disa minuta më parë në të njëjtën rrugë.

Ministrja e Brendshme Nancy Faeser, gjithashtu një socialdemokrate, tha se nëse vërtetohet se sulmi ndaj Ecke ishte i motivuar politikisht, ai do të përfaqësonte “një sulm serioz ndaj demokracisë”.

Sulmi ishte i fundit në një seri incidentesh që rritën tensionet politike në Gjermani përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian.

SPD e Scholz-it nisi fushatën e tyre zyrtare për votimin e 9 qershorit me një tubim javën e kaluar në Hamburg.

“Ne po përjetojmë një dimension të ri të dhunës antidemokratike,” tha Faeser.

Ajo premtoi “veprim më të ashpër dhe masa të mëtejshme mbrojtëse për forcat demokratike në vendin tonë”.

Partitë e qeverisë dhe opozitës thonë se anëtarët dhe mbështetësit e tyre janë përballur me një valë sulmesh fizike dhe verbale në muajt e fundit dhe i kanë bërë thirrje policisë që të rrisë mbrojtjen e politikanëve dhe mitingjeve zgjedhore.

Shumë nga incidentet kanë ndodhur në ish-lindjen komuniste të vendit, ku partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) pritet të fitojë në zgjedhjet evropiane dhe votat e ardhshme në Gjermani.

Javën e kaluar, makina që mbante nënkryetaren e parlamentit gjerman, Katrin Goering-Eckardt e të Gjelbërve, u rrethua për gati një orë nga protestuesit ndërsa ajo u përpoq të largohej nga një tubim.

Kristian-Demokratët e opozitës dhe partia e Majtë thonë se punonjësit e tyre janë përballur gjithashtu me kërcënime dhe kanë parë posterët e tyre të grisura.

Partitë kryesore akuzojnë AfD-në për lidhje me grupet e dhunshme neo-naziste dhe për nxitjen e një klime politike gjithnjë e më të ashpër. Një lider i shquar i AfD, Bjoern Hoecke, është aktualisht në gjyq i akuzuar për përdorimin e një slogani të ndaluar nazist.

Shërbimi i brendshëm i inteligjencës gjermane ka vënë nën vëzhgim disa kapituj të partisë.

Dega e Social Demokratëve në shtetin e Saksonisë, ku Ecke është kandidati kryesor i tyre për zgjedhjet evropiane, tha se fushata e tyre do të vazhdojë pavarësisht nga “metodat fashiste” të frikësimit.

“Farat që kanë mbjellë AfD dhe ekstremistët e tjerë të krahut të djathtë po mbijnë,” thanë në një deklaratë të përbashkët udhëheqësit e degës, Henning Homann dhe Kathrin Michel. “Këta njerëz dhe mbështetësit e tyre mbajnë përgjegjësi për atë që po ndodh në këtë vend.”