Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina mund të bjerë nëse nuk miratohet ndihma 61 miliardë dollarëshe – Shefi i CIA-s


Kreu i CIA-s, William Burns

Mbrojtja e Ukrainës mund të bjerë plotësisht nën një sulm rus që në fillim të këtij viti, nëse SHBA-ja nuk miraton një paketë të re ndihme për Kievin, ka pohuar drejtori i CIA-s, William Burns.

Komentet e tij vijnë pasi Kryetari i Kongresit Mike Johnson njoftoi se dhoma do votonte për masën e vonuar prej shumë kohësh më vonë këtë javë.

Duke folur në Forumin e Lidershipit të Qendrës Bush 2024 të enjten, Burns theksoi urgjencën e SHBA-së për të miratuar një paketë ndihme sigurie prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën. Projektligji është mbajtur me muaj në Kongres për shkak të opozitës republikane që kërkon më shumë përpjekje për të rritur sigurinë në kufirin meksikan.

Burns u kërkoi ligjvënësve të heqin dorë nga bllokimi i ndihmës sa më shpejt të jetë e mundur.

“Me nxitjen që do vinte nga ndihma ushtarake si praktikisht ashtu edhe psikologjikisht, ukrainasit janë plotësisht të aftë të mbajnë veten deri në vitin 2024 dhe të thyejnë pikëpamjen arrogante të presidentit rus Putin se koha është në anën e tij,” pohoi ai.