Vendosni fjalën kyçe....

Sulmet ndaj rafinerive Saudite, Putin: Po të kishit sistemin tonë mbrojtës do ishit të sigurt


Presidenti rus Vladimir Putin ka sugjeruar që Arabia Saudite duhet të blejë sistemet ruse të mbrojtjes ajrore për të mbrojtur objektet e saj të naftës nga sulmet e dronit, duke treguar Iranin dhe Turqinë, të cilët operojnë raketa S-300 dhe S-400, përkatësisht.

Arabia Saudite duhet të marrë një vendim të zgjuar, siç bëri Irani duke blerë S-300 tonë, dhe siç bëri zoti Erdogan duke vendosur të blinte sistemet më të përparuara të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph nga Rusia,” u tha Putin gazetarëve në Ankara në të hënën. “Këto lloj sistemesh janë të afta të mbrojnë çdo lloj infrastrukture në Arabinë Saudite prej çdo lloj sulmi.”

Putin ishte duke iu përgjigjur një pyetje në lidhje me sulmin e fundit të dronit në industritë e naftës Saudite, për të cilat Uashingtoni ka fajësuar Iranin, megjithëse rebelët Houthi të Jemenit kanë marrë përgjegjësinë. Një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite pushtoi Jemenin në 2015 dhe që atëherë ka luftuar Houthit.

Përshkallëzimi i fundit i këtij konflikti nuk ishte në mesin e temave të diskutuara në samitin trepalësh në Ankara midis Putinit, presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe presidentit iranian Hassan Rouhani. Të tre udhëheqësit ranë dakord se duhet një marrëveshje që konflikti në Jemen të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Putin citoi Kuranin, për të këshilluar luftën e koalicionit saudit ndaj Jemenit, duke thënë se libri i shenjtë mysliman thotë se e vetmja formë e ligjshme e dhunës ishte vetëmbrojtja dhe, në këtë kontekst, foli për sistemet raketore ruse si një zgjidhje të mundshme.

Irani ka operuar sistemet e raketave S-300 që nga viti 2017, dhe grumbull i parë i grupeve S-400 u dorëzua në Turqi në korrik. Blerja e S-400 e Ankarasë ka shkaktuar një përleshje të konsiderueshme me Uashingtonin, i cili po refuzon të dorëzojë luftëtarët e F-35 të Turqisë, nga frika se sistemet e tyre kompjuterike do të komprometohen nga armët ruse.